Podziemia dały im „popalić”

Wymagającą, choć bardzo malowniczą trasę mieli do pokonania w minioną niedzielę uczestnicy Grand Prix Głuszycy MTB Podziemia Osówki. Był to drugi wyścig w ramach tegorocznego Pucharu Strefy MTB Sudety. Na starcie zjawiło się ponad 400 kolarzy górskich, którzy walczyli na dwóch dystansach: mini i mega.

????????????????????????????????????

Na krótszym dystansie „górale” mieli do pokonania 26 km trasy i 800 metrów przewyższeń, natomiast dystans mega liczył 47 km i 1800 metrów przewyższeń. Trasę poprowadzono przez najbardziej malownicze punkty tras Strefy MTB Głuszyca. Zawodnicy rywalizowali nie tylko z przeciwnikami, ale także niesprzyjającą aura. Na wielu odcinkach jazdę utrudniało powstałe po opadach deszczu błoto. Warunki były ekstremalnie trudne i nie wszystkim udało się dojechać do mety.

Na dystansie mini triumfował Piotr Kurczab z Ząbkowic Śląskich (01:17:57), drugi był Maciej Stanowicz ze Świebodzic (01:19:12), a trzeci Mikołaj Jurkowlaniec z Wrocławia (01:20:38).

Pierwsza wśród kobiet na dystansie mini pojawiła się Marta Garnek z Dzierżoniowa (01:54:00), druga przyjechała Julia Kowalska ze Starych Bogaczowic (01:57:24), a trzecia Paula Bernaczek z Barda (01:57:25).

Zwycięzcą dystansu mega w rewelacyjnym czasie 02:16:49 został Rafał Alchimowicz z Jeleniej Góry, tuż za nim linię mety przekroczył Łukasz Klimaszewski z Wrocławia (02:16:50). Trzecie miejsce zajął Gracjan Krzemiński z Polanicy-Zdroju (02:23:56). Michalina Ziołkowska z Bielan Wrocławskich z czasem 02:44:04 wygrała dystans mega wśród kobiet. Drugie miejsce wywalczyła Aneta Imielska ze Smolca (03:05:08), a trzecia była Anita Kaputa z Unisławia Śl. (03:14:210. Nagrody i medale dla najlepszych zawodników wręczali wicestarosta wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski, burmistrz Głuszycy Roman Głód i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Głuszycy Grzegorz Walczak.

Prawdziwie sportowe emocje towarzyszyły wyścigowi rowerowemu dla dzieci do lat 14. Wśród dziewczynek z najstarszej grupy wiekowej (11-13 lat) najlepsza była Zuzanna Mikusiak, wśród chłopców pierwsze miejsce wywalczył Krzysztof Mikusiak, drugie Dominik Firlej, a trzecie Błażej Mikusiak. W średniej grupie wiekowej (7-10 lat) pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Mikusiak, drugie Amelka Molska, a trzecie Julia Wierucińska. Wśród chłopców zwyciężył Dawid Krusz, drugie miejsce zajął Adrian Bereś, a trzecie Kornel Kowalski. W najmłodszej grupie kolarzy (6 lat i mniej) zwyciężyły dziewczynki: Jagoda Kurek, przed Julią Kulej i Nataszą Kowalską oraz chłopcy: Maciej Mazik (I miejsce), Marcel Piekarz (II miejsce), Jakub Lisowski (III miejsce). Warto także wspomnieć, że 26 km trasy dystansu mini wyścigu pokonał razem ze swoim tatą Dawidem 9-letni głuszyczanin Filip Duława.