Kultura, Polecamy

Poeta i motylkowa wieczność

Gościem październikowej Kanapy Teatralnej był Andrzej Bartyński, poeta, wieloletni prezes Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, obecnie prezes honorowy.

kanapa_teatr_pazdziernik

Autor mówił o swoich lwowskich korzeniach, o utracie wzroku podczas wojny, o mieszkaniu przez czas jakiś w 1946 roku w Wałbrzychu przy ul. Chopina. Potem o nauce w ośrodku dla ociemniałych w Laskach, o pokonywaniu barier technicznych i integracji z innymi. – Zabierali nas do kina. Musicie integrować się z innymi ludźmi, mówili nam – wspomina autor. – Szkołę podstawową ukończyłem z wyróżnieniem. Bez kłopotu dostałem się do I LO we Wrocławiu, do IX klasy – wspomina poeta. Potem już we Wrocławiu jego starsza siostra Hala zabierała go do kina i szeptem malowała widziany na ekranie obraz do ucha brata. Podobnie czyniła zabierając brata na wystawy i pokazując mu, jak sama maluje. Dzięki temu przyszły poeta otworzył wyobraźnię na kolory, krajobrazy, na ludzi.

Czytelnicy znają książki Andrzeja Bartyńskiego ze zwykłych wydań, a w 2016 roku ukazała się również breilowska edycja „Uczty motyla” z płytą, na której nagrane są wiersze w wykonaniu autora i aktora.

Wiersze poety bardzo interesująco zabrzmiały w interpretacji młodzieży z Trzeciego Teatru –  warsztatów prowadzonych przy Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu przez Grzegorza Stawiaka. Licealiści przyznali w rozmowie z poetą, że nie były to dla nich łatwe teksty, wymagały pracy, by uczeń odkrył zawarte w nich znaczenia i intencje.

Spotkanie z Andrzejem Bartyńskim prowadził Krzysztof Kobielec. Pytał o warsztat i o emocje, a także o czasy wałbrzyskie poety. Wśród widzów obecny był aktor Adam Wolańczyk, prywatnie kolega poety jeszcze z młodzieńczych lat. Panowie wspominali wspólne artystyczne przeżycia z wczesnego okresu wrocławskiego.

Andrzej Bartyński podejmuje w wierszach tematy różne – pisze o śmierci i o miłości, o przyjaźni i o krajobrazach. I o nocy, jaka mu towarzyszy każdego dnia. „biegniemy co tchu / od słowa do słowa/ a wieczność jest motylkowa / tak krótko trwa”, czytamy w jednym z ostatnich wierszy.

Publikuje też cyklicznie felietony w internetowej „Gazecie Kulturalnej”. Cechą dominującą w twórczości autora jest poczucie humoru, żart obecny w wierszach i w felietonach, lekki rym pełen kwiatów i barw, który żart podkreśla. To złagodzenie formy, obrócenie w żart tematów poważnych pozwala na nowe spojrzenie na sprawy, otwiera przestrzeń do rozmowy, do refleksji. Paradoksalnie humor pogłębia spojrzenie na sprawy ważne dla pojedynczego czytelnika i dla społeczeństwa uwalniając od napięć i zadęcia. „Niech trwa demokracja i równość obywateli na europejskiej karuzeli. Wola Wiosny jest jak wola narodu w demokratycznym państwie”, pisze w ostatnim felietonie pt. Kocham żarty.

Minirecital przygotował dla Andrzeja Bartyńskiego śpiewający poezję Krzysztof Karwowski, wykorzystując również tekst poety do kompozycji własnej.

Elżbieta Gargała

Fot. Elżbieta Gargała

 

15 października 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica