Kultura, Polecamy

Póki Polska żyje w nas

Ilustracje do „Bogurodzicy”, „Hej, hej, ułani”, „Czerwonych maków”, ale i „Psalmu stojących w kolejce” czy „Arahji” oraz wielu innych patriotycznych utworów można oglądać w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Placówka zaprasza też 11 listopada na Obywatelskie śpiewanie.

Wystawa „Pieśń ujdzie cało. Polskie pieśni patriotyczne” jest efektem pleneru ilustratorów zorganizowanego przez kurator Grażynę Szpyrę w Krasnobrodzkim Dom Kultury we wrześniu 2008 roku. Wzięli w nim udział m.in. Janusz Stanny, Zdzisław Witwicki, Rafał Strent, Franciszek Maśluszczak, Tomasz Borowski, Krystyna Michałowska. Zestaw prac poszerzono o dzieła np. Józefa Wilkonia, Julian Bohdanowicza. – To najwybitniejsi polscy ilustratorzy. Można tu zobaczyć niebanalne podejście do pieśni narodowych. Nie ma żadnego zadęcia politycznego, za to jest kwintesencja wielkiej sztuki i wielkiego przeżycia, również narodowego – mówi Alicja Młodecka, dyrektor WGS BWA. – Mamy tu różne techniki i podejście do ilustracji. Choć gros tych prac to ilustracje dla dzieci, to stały się one wizualizacją tego, co myślimy o narodzie, polskości i pieśniach – dodaje. Dyrektor przywołała obyczaj śpiewania po domach pieśni narodowych obecny na Zamojszczyźnie i Lubelszczyźnie.- Tradycja ta istniała i w domu rodzinnym Grażyny Szpyry. Jej babka i mama spisywały treści pieśni, czego efektem jest ich katalog. Dla kuratorki tradycja stała się inspiracją dla różnych warsztatów– opowiada. W ramach ekspozycji WGS BWA zaprasza 11 listopada o godz. 19.00 do Filharmonii Sudeckiej na Obywatelskie śpiewanie. – Chciałabym obalić pogląd, że wałbrzyszanie nie śpiewają, nie kochają muzyki i nie potrafią się cieszyć ze stulecia odzyskania niepodległości – zachęca Młodecka. Wystawa będzie czynna do 29 listopada 2018 r. w galerii przy ul. Słowackiego 26 w Wałbrzychu. Wstęp wolny.

Alicja Śliwa

Fot. Alicja Śliwa

 

8 listopada 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica