Półmaraton z rekordem frekwencji

Dotychczasowy rekord to 2702 biegaczy, którzy ukończyli półmaraton i bieg po zdrowie w Wałbrzychu przed rokiem. Wczoraj padł nowy rekord i wynosi on ponad 3 tysiące uczestników. Do biegu zgłosiło się ich prawie 4 tysiące, nieco ponad 3,5 tysiąca opłaciło startowe.

W 19 Toyota Półmaratonie Wałbrzych od początku na czoło wysunęła się dwójka biegaczy z Afryki, a konkretnie z Kenii – Silas Mwetich i Isaac Kimutai Ngeno. Prowadzili oni na kolejnych pomiarach czasu na 4,5 km, 10 km i 15 km. Za ich plecami trwała walka wśród uczestniczących w biegu Polaków. Na 15 km trzecie miejsce zajmował Wojciech Kopeć z Olsztynka. I taką kolejność mieliśmy też na linii mety. Tuż za podium znalazł się Bartosz Zając ze Strugi.

W rywalizacji kobiet dość szybko bezpieczną przewagę osiągnęła Katsiaryna Ptashuk z Białorusi, a za nią biegły Julia Diatlova z Ukrainy oraz Węgierka Zita Kacser. I tu również podczas biegu niewiele się zmieniło i te panie jako pierwsze pokonały dystans 21,5 km.

Na dystansie 10,5 km w tzw. Biegu po zdrowie triumfował Łukasz Kondratowicz z Kamiennej Góry, który prowadził praktycznie od początku do końca. Na drugim miejscu uplasował się Patryk Łazarski z Wałbrzycha, a na najniższym stopniu podium na tym dystansie stanął Krystian Gryczuk z Kamiennej Góry. U pań najszybciej trasę biegu pokonała Aleksandra Łapiak z Wałbrzycha przed kolejną wałbrzyszanką Sylwią Gradeckę oraz Katarzyną Mrówką z Kamiennej Góry.