Kultura, Polecamy

Poplenerowe barwy i struktury

Do 31 grudnia 2018 r. w Centrum Ceramiki Unikatowej Starej Kopalni można oglądać wystawę prac Katarzyny Boguckiej, Hanny Kłapci, Joanny Krajewskiej i Małgorzaty Rzempowskiej-Skóry, uczestniczek pleneru Wałbrzych Barwy i struktury II.

– Dziękuję artystom za udział w plenerze, który trwał 12 dni. Były to dni ciężkiej pracy. Mam nadzieję, że plener odbędzie się w przyszłym roku – mówi Piotr Micek, komisarz pleneru i kierownik Centrum Ceramiki Unikatowej. Na wystawę składają się zarówno prace ceramiczne, jak i malarskie. – Nasi plenerowicze udowadniają, że ceramika wychodzi poza swoje zwykłe ramy. Katarzyna Bogucka specjalizuje się w instrumentach muzycznych. Instalacja z rur to nic innego jak instrumenty aborygeńskie, czyli didgeridoo. Mamy też bęben pochodzenia afrykańskiego, czyli udu – opowiada. Elementem prac ceramiczki jest także ścieżka dźwiękowa nagrana przez artystkę ze swoim mężem Michałem Szablowskim, kompozytorem. Hanna Kłapcia zaprezentowała elementy użytkowe, czyli doniczki. Pochodząca z Wałbrzycha Joanna Krajewska podczas pleneru namalowała obrazy przedstawiające motywy roślinne. Druga z malarek mocno zainspirowała się kopalnią i rodzinną historią. – Cykle, które do tej pory stworzyłam, odbiegają znacznie tematycznie od tego, co tutaj prezentuję. Dzięki uczestnictwu w plenerze mogłam się cofnąć do historii mojego taty, który z kopalnią jest związany. Niedawno z siostrą odkryłyśmy, że zdjęcie taty można zobaczyć, jak się wchodzi do Starej Kopalni. Mój tato już nie żyje – mówi wzruszona Małgorzata Rzempowska– Skóra. – Cieszę się, że duch mojego taty mógł tu z nami być. Tato jest wyeksponowany na pierwszym planie obrazu z górnikami. Obraz powstał na podstawie zdjęcia, które znalazłam u niego. Reszta górników odchodzi w dal. Chodziło mi też, by stopić ich z maszynami, bo pracowali tak ciężko jak maszyny. Chciałam pokazać ducha górników. Wielu z nich już nie ma – dodaje. W tym roku wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy CNiS Stara Kopalnia ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków okręg Wrocławski, przy dofinansowaniu ze środków gminy Wałbrzych. Współpraca instytucji jest wynikiem powstania w 2017 r. ZPAP oddziału Wałbrzyskiego, którego przewodniczącym jest Krzysztof Jędrzejec.

Alicja Śliwa

Fot. Alicja Śliwa

18 listopada 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica