Aktualności, Polecamy

Profilaktyka raka piersi – od czego zacząć?

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Wałbrzyskie Stowarzyszenie „Zdrowa OD-NOWA”, z inicjatywy Aliny Szełemej – radnej RM Wałbrzycha przy współpracy z wałbrzyskim Oddziałem Chirurgii Onkologicznej Specjalistycznego Szpitala im. dr A. Sokołowskiego przypomina wszystkim paniom o konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Podkreśla też rolę zdrowego stylu życia w celu zapobiegania nowotworom. A wszystko dzięki pomocy sponsorów: Ronal Polska Sp.z o.o. oraz grupy konsultingowo-inżynieryjnej KOMPLEKS S.A.

Profilaktyka

Rak piersi jest najczęstszym występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 13 tys. nowych zachorowań, a 5 tys. kobiet umiera z powodu zbyt późnego wykrycia. Zachorowania, które są zarejestrowane po raz pierwszy w danym roku kalendarzowym potwierdzają utrzymujące się tendencje wzrostowe.

Wałbrzyskie Stowarzyszenie „Zdrowa OD-NOWA” realizuje program wczesnego wykrywania raka piersi i nauki samobadania piersi wśród dziewcząt w wałbrzyskich szkołach średnich oraz pań w klubach seniora. Warsztaty prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę medyczną wałbrzyskiego szpitala: Joannę Szełemej, Agnieszkę Biel i Małgorzatę Kowalik. Podczas spotkań omawiane są wszystkie kwestie związane z tym nowotworem, a na fantomach prowadzona jest nauka techniki samobadania piersi. Wszystko po to, aby jak najwięcej kobiet świadomie wykonywało samobadanie i poddawało się badaniom specjalistycznym.

Samobadanie jest podstawą profilaktyki raka piersi. Prawidłowo prowadzone demaskuje zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium rozwoju choroby. Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat dlatego Ministerstwo Zdrowia dla pań z tej grupy wiekowej przygotowało bezpłatne badanie przesiewowe (skriningowe) – badanie mammograficzne wykonywane co 24 miesiące. Mammografia to badanie, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi we wczesnym stadium rozwoju. Panie nie muszą mieć na nie skierowania ani specjalnego zaproszenia. Aby wykonać mammografię
z programu wystarczy zgłosić się do działu techniki obrazowej Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Natomiast panie, które ze względu na wiek nie uczestniczą
w programie profilaktycznym, mogą wykonać bezpłatne badanie piersi (mammografię lub USG) na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekologa, chirurga onkologa, onkologa) przyjmującego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. O tym, czy pacjentka powinna mieć wykonane USG czy mammografię, decyduje lekarz.

Rak piersi charakteryzuje się długą fazą przedkliniczną, co oznacza, że potrafi rozwijać się przez wiele lat, nie wykazując żadnych objawów. Dlatego tak bardzo ważne są badania profilaktyczne. Zarówno samobadanie piersi jak i USG oraz mammografia powinny zostać wpisane do grafiku obowiązkowych badań każdej kobiety. Każda kobieta powinna badać się i być dla siebie najważniejsza!

W następnym artykule opowiemy o czynnikach ryzyka, niepokojących objawach oraz o badaniach, które kobiety powinny wykonywać, aby zapobiegać rakowi piersi.

Agnieszka Biel, Małgorzata Kowalik

6 października 2016

ONE COMMENT ON THIS POST To “Profilaktyka raka piersi – od czego zacząć?”

  1. Aga napisał(a):

    badania są bardzo ważne również te w domu. takie samobadanie jest proste i szybkie. pomocna może się okazać rękawiczka zwiększająca czułość palców np femiglove

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica