Kultura, Polecamy

Ptasie opowieści z Podzamcza

Który ptak mógłby być symbolem Wałbrzycha? Jakich skrzydlatych mieszkańców można spotkać na największym wałbrzyskim osiedlu i w jego okolicach? Co pomaga w obserwacji ptaków? Podczas prelekcji w Multimedialnej Filii Bibliotecznej na Podzamczu ogromną wiedzą i wspaniałymi zdjęciami dzielił się Krzysztof Żarkowski, znany przyrodnik i fotograf.

Bohater spotkania od 40 lat para się obserwacją przyrody, zwierząt, a w szczególności ptaków. – Uznaję ptaki za najbardziej idealne i najbardziej fotogeniczne. Ktoś mądrze powiedział, że każdy ptak jest mistrzem świata w tym, co robi. Człowiek nie jest mu do niczego potrzebny – mówił Krzysztof Żarkowski. Obserwowanie ptaków to na Zachodzie potężny biznes. – Są tam specjalistyczne sklepy dla obserwatorów, gdzie można kupić sprzęt fotograficzny, lornetki, ciuchy do maskowania, literaturę fachową. U nas to jeszcze tak nie funkcjonuje – opowiadał.

Styczniowa prelekcja przyrodnika dotyczyła ptaków, na które można natrafić na Podzamczu i w sąsiadującym z nim Parku Książańskim. Żarkowskiego najczęściej można spotkać na osiedlu koło „boiska pana Kazia”, bo jest to epicentrum występowania i pojawiania się pewnych gatunków ptaków. Występowanie jednego ze skrzydlatych mieszkańców Podzamcza to wręcz „anomalia o znamionach sensacji”, jak stwierdził prelegent. – Czeczotka to gatunek stricte północny. Do niedawna tak się wydawało przynajmniej. Skąd się więc wzięły w Wałbrzychu? Zaadaptowały się do gatunków wielkomiejskich i od 20 lat można je spotkać na Kasztelańskiej, Grodzkiej, Hetmańskiej, Basztowej, na tutejszych działkach, terenach przy Tesco. To rzecz nieprawdopodobna. Kiedyś w wywiadzie powiedziałem, że gdybym miał wybrać jakiegoś ptaka na symbol Wałbrzycha, to nawet bym się nie zastanawiał. Wiadomo, że byłaby to czeczotka – mówił. – Gdy pokazywałem swoje zdjęcia czeczotek, które zrobiłem u nas przy trakcie spacerowym, to ornitolodzy w Polsce pukali się w głowę – dodał. Ważnym gatunkiem dla Podzamcza są także kwiczoły. – Czeczotki są zupełnie bezbronne, a kwiczoły tworzą nad nimi parasol ochronny. Bo tam, gdzie są kwiczoły, nie ma srok. A pierwsze co robi sroka, to łyka jaja i pisklaki czeczotki jak kluski – wyjaśniał. Jednak ostatnio zaobserwował mniej osobników tego gatunku. Zagrożeniem dla ptaków są nie tylko psy i koty, ale także chemiczne opryskiwanie trawników, kosiarki czy termomodernizacja budynków. Fotograf pokazywał zdjęcia wielu różnych gatunków, m.in.: czyżów, dzwońców, drozdów, kosów, sikorek, mysikrólików, raniuszków. Zachęcał do ich obserwowania i podpowiadał, gdzie najlepiej to robić. Spotkania z Krzysztofem Żarkowskim będą odbywały się co miesiąc. Następne już 28 lutego. Wiosenne będą miały charakter spacerów.

Alicja Śliwa

Fot. Alicja Śliwa

5 lutego 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica