Aktualności, Polecamy

Rekordowa dotacja na zabytki

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak przedstawił plan wydatków na zabytki w 2018 roku. Dotacja na dofinansowanie prac konserwatorskich, remontowych i robót budowlanych przy zabytkach w regionie wyniesie 5,5 mln zł! Pieniądze otrzymają m.in. obiekty w Wałbrzychu i Walimiu.

W ciągu ostatnich 10 lat dotacje na ten cel nie przekraczały kwoty 780 tys. zł. W tym roku ma to być aż 5,5 mln zł.

Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu w 2018 roku wpłynęło 171 wniosków o dofinansowanie prac konserwatorskich, remontowych i robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru na łączną kwotę niemal 32 mln zł. Zebrane wnioski zostały zweryfikowane pod względem formalno-prawnym. Sprawdzano czy obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, czy osoba ubiegająca się o dofinansowanie obiektu jest właścicielem tego miejsca, czy została dołączona pełna dokumentacja zgodnie z obowiązującymi formularzami i czy wnioskowana kwota jest zasadna.

Po przeanalizowaniu złożonych dokumentów, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu przeprowadził inspekcję obiektów zabytkowych pod kątem zasadności udzielania dotacji. Przyjętymi kryteriami do umieszczenia wniosku w planie finansowym były m.in.: wartość zabytku historyczna, artystyczna czy naukowa, umieszczenie obiektu na liście UNESCO, czy stan techniczny zabytku (czy np. nie grozi mu katastrofa budowlana). Zgodnie z przyjętymi kryteriami 64 wnioski zaopiniowano pozytywnie w tym 4 z naszego regionu.

Dotację otrzymają dwa kościoły w Wałbrzychu. Aniołów Stróżów w Śródmieściu na remont elewacji wieży otrzyma 150 tys. zł, a Józefa Oblubieńca na wymianę pokrycia dachowego wraz z wykonaniem systemu odprowadzania wód opadowych z budynku kościoła dostanie 50 tys. zł. Przyznano też środki dla dwóch obiektów położonych w gminie Walim. Na konserwację polichromii na ścianie wschodniej kościoła filialnego pw. św. Mikołaja w Niedźwiedzicy przyznano o 32 tys. zł, a na konserwację epitafium Anny von Logau z elewacji południowej kościoła parafialnego p.w. św. Jana Ap. w Dziećmorowicach zostanie przekazane 30 tys. zł.

Fot. użyczone (DUW)

18 maja 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica