Aglomeracja Wałbrzyska, Jedlina Zdrój, Polecamy

Rozmawiali o błękitnym paliwie

Ogólnopolska konferencja na temat poprawy stanu jakości powietrza w Polsce „Błękitny Węgiel” zakończyła się w Hotelu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju. Przez dwa dni (16-17 maja) podsumowano pilotażowy program opalania mieszkań w miasteczku tzw. „błękitnym węglem”, a jej wiodącym tematem była poprawa stanu jakości powietrza w Polsce.

Blekitny_wegiel

Konferencja zorganizowana została przez burmistrza miasta Jedliny-Zdroju Leszka Orpla oraz dyrektora Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu Aleksandra Sobolewskiego. Gośćmi konferencji byli m.in. Wojciech Murdzek – poseł na Sejm RP, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych Jan Golba, burmistrzowie gmin uzdrowiskowych, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Ministerstwa Energetyki, a także Marek Skorupa prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Konferencję podzielono na dwie sesje. W pierwszej zajęto się tematem „Jakości powietrza w uzdrowiskach”, a w drugiej „Polskimi rozwiązania problemu niskiej emisji”.

W związku z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza w wielu miastach Polski, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla wyprodukował 2 tys. ton tego opału i zdecydował o przeprowadzeniu badań. Oprócz Jedliny-Zdroju do programu przystąpił Kraków, Zabrze, Żywiec i Roszków.

Przypomnijmy, że w październiku zeszłego roku burmistrz miasta Leszek Orpel podpisał porozumienie z dyrektorem Instytutu, Aleksandrem Sobolewskim i przystąpił do realizacji pilotażowego programu ograniczenia niskiej emisji poprzez palenie w określonym czasie przez mieszkańców miasta bezdymnego paliwa o nazwie „błękitny węgiel”. Celem tego pilotażowego programu było sprawdzenie w warunkach rzeczywistych wpływu spalania nowego paliwa na ograniczenie niskiej emisji. W ramach programu Jedlina-Zdrój otrzymała nieodpłatnie 600 ton bezdymnego węgla do testowania i przekazała go do około 800 gospodarstw domowych położonych w strefie A i B uzdrowiska. Następnie wykonywano pomiary zanieczyszczenia powietrza zarówno podczas ogrzewania mieszkań zwykłym jak i „błękitnym węglem”.

Przedstawione podczas konferencji wyniki badań pokazały, że w Jedlinie spadło m.in. 30 ton pyłu, 15 ton siarki i 15 kg bizopirenu mniej niż w czasie palenia zwykłym węglem. To olbrzymia poprawa jakości powietrza w tak krótkim czasie trwania badań.

Podczas konferencji odbył się panel dyskusyjny. Jego wyniki wraz z petycją podpisaną przez uczestników konferencji o opracowanie programu rządowego przedstawione zostaną Ministrowi Ochrony Środowiska. Przedstawiciele samorządów podsumowując konferencję stwierdzili, że wprowadzenie tego paliwa na rynek musi być rozwiązaniem systemowym, przygotowanym tak, by mieszkańcy płacili za węgiel tyle ile dotychczas, a państwo powinno dopłacać za uzyskany efekt ekologiczny.

Fot. użyczone

19 maja 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica