Aglomeracja Wałbrzyska, Polecamy

Rusza Targira. Wygraj zaproszenia

Niezwykle ciekawie zapowiada się 9. edycja Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira-art., która odbędzie się w dniach 14-16 czerwca w Świebodzicach. Organizatorzy połączyli ze sobą dwie na pozór niezwiązane rzeczy – sztukę na najwyższym poziomie artystycznym i kolej. Dla naszych czytelników mamy cztery podwójne zaproszenia.

Festiwal startuje w piątek, 14 czerwca, ale najważniejsze wydarzenia rozpoczną się w sobotę, 15 czerwca na dworcu kolejowym Wrocław Gł. O godzinie 08:25 rozpocznie się inauguracja projektu „Pociąg do Polskiej Sztuki”. W asyście kolejowej orkiestry dętej i zaproszonych gości Minister Infrastruktury odprawi specjalny pociąg do Świebodzic. Będzie to zarazem najszybszy przejazd w historii tej trasy, bowiem już po niespełna pół godzinie wszyscy pasażerowie Pociągu będą wysiadać w Świebodzicach. Warto dodać, że po 20 latach na dworcu we Wrocławiu z okazji tego wydarzenia będzie uruchomiona specjalna poczta peronowa, gdzie z wykorzystaniem okolicznościowego datownika będzie można nadać przesyłki pocztowe do Świebodzic. Przejazd Pociągiem dzięki wsparciu Agencji Rozwoju Przemysłu jest całkowicie bezpłatny, a każdy pasażer otrzyma od organizatora na pamiątkę kolekcjonerski bilet kolejowy (ze względu na ograniczoną liczbę miejsc trzeba dokonać rezerwacji na adres kolejdosztuki@gmail.com i uzyskać potwierdzenie od organizatora).
O godzinie 09:33 na dworcu w Świebodzicach wszyscy pasażerowie, a także mieszkańcy Świebodzic będą mogli bawić się na urodzinach dworca kolejowego. Będzie grała orkiestra, będzie tort i okolicznościowe przemówienia dla zacnego jubilata. Dokładnie 150 lat temu został oddany do użytku drugi, czyli obecny dworzec kolejowy w Świebodzicach. Zacny jubilat jest świeżo po generalnym remoncie i modernizacji. Warto zobaczyć tę wspaniale przeprowadzoną modernizację, bo jest co podziwiać. Po tej uroczystości wszyscy pasażerowie specjalnego pociągu przejadą na halę widowiskowo-sportową przy ul. Mieszka Starego 6 i będą uczestniczyć w festiwalowych atrakcjach. A wśród nich m.in. wystawa zegarów kolejowych wyprodukowanych na Dolnym Śląsku w XIX wieku, wykłady o historii i znaczeniu kolei, wykład multimedialny Jarosława Jaśnikowskiego o jego twórczości i wizji magicznej kolei w jego obrazach. Warto dodać, iż Jarosław Jaśnikowski jako pierwszy Polak wygrał Europejski Salon Sztuki Fantastycznej we Francji. Zwyciężył dzięki prezentacji swojego dzieła naturalnie o tematyce kolejowej. Być może obraz ten będzie można zobaczyć także podczas Festiwalu. Niewątpliwie największym wydarzeniem będzie pierwsza w Polsce autorska wystawa dzieł Pawła Borowskiego – najsłynniejszego obecnie na świecie polskiego artysty tworzącego w szkle. To wielkie wydarzenie kulturalne na skalę krajową. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć jego „Szklaną lokomotywę”, którą specjalnie dla potrzeb Festiwalu wykonał w swojej pracowni. Na hali nie zabraknie także i innych dzieł malarstwa, wyrobów rzemiosła artystycznego i nie tylko. W programie organizatorzy przygotowali także występy artystyczne i pamiątki. Wśród nich będą m.in. okolicznościowe znaczki pocztowe i ufundowany przez Pocztę Polską kolekcjonerski datownik.
Festiwalowa niedziela to czas autorskich spotkań. Odbędą się dwie prelekcje – Arkadiusz Dzielawski opowie o swojej twórczości, prezentując dzieła ze swojej autorskiej wystawy „Tylko czas”, a na zakończenie posłuchamy Pawła Borowskiego prezentującego swoje najlepsze dzieła z prywatnej kolekcji. Tak bogaty program Festiwalu mógł powstać dzięki wsparciu burmistrza Świebodzic, Fundacji PKO, starosty świdnickiego i PKP PLK. Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.targira-art.pl. Aby wygrać zaproszenie do 12 czerwca do godziny 12:00, prosimy wysłać mail na adres: sekretariat@walbrzyski.pl w temacie wpisując Targira, a w treści prosimy podać imię, nazwisko i numer telefonu. Zwycięzcę poinformujemy telefonicznie o wygranej.
Red. (ala)
Fot. użyczone/Targira-art.

9 czerwca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica