Aktualności, Polecamy

Skorzystają ci, którzy pomagają

Tak zwane Podmioty Ekonomii Społecznej (PES) czyli spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej czy centra integracji z czterech województw będą mogły skorzystać z niskooprocentowanych pożyczek oraz dotacji. Konkurs na realizację projektu wygrał Fundusz Regionu Wałbrzyskiego.

frw_umowa

Na wsparcie finansowe z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz dotacje celowe z budżetu państwa mogą liczyć podmioty z terenu województwa dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego wygrał konkurs na realizację projektu polegającego na zarządzaniu Funduszem Pożyczkowym w kwocie ponad 8,6 mln zł. Pod koniec grudnia w obecności ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, zarząd FRW podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

– Wkroczyliśmy w nowy dla nas obszar działalności, jakim jest wsparcie finansowe Podmiotów Ekonomii Społecznej. To projekt wdrażany przez ministerstwo i mający na celu rozwój ekonomii społecznej, która ciągle jeszcze funkcjonuje w Polsce na zbyt małą skalę – wyjaśnia Robert Jagła, prezes zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.

W ramach projektu dostępne są dwa rodzaje pożyczek. Na start (dla PES działających do 12 miesięcy) w kwocie do 100 tys. zł, która oprocentowana jest na poziomie 1,75% oraz na rozwój w wysokości do 500 tys. zł. Jej oprocentowanie uzależnione jest od kwoty finansowania. W przypadku pożyczek do 100 tys. zł jest to 1,75%, natomiast powyżej tej kwoty oprocentowanie wynosi 5,83%.

Środki będzie można przeznaczyć m.in. na finansowanie rozpoczęcia działalności, zakup wyposażenia, maszyn, urządzeń, aparatów, środków transportu, pokrycie części kosztów zatrudnienia personelu, rozszerzenie działalności przedsiębiorstwa czy tworzenie nowych miejsc pracy.

Do ubiegania się o pożyczkę uprawnione są Podmioty Ekonomii Społecznej takie jak: przedsiębiorstwa społeczne (w tym spółdzielnie socjalne) oraz podmioty reintegracyjne (centra integracji społecznej i kluby integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej i warsztaty terapii zajęciowej). Dzięki projektowi, przez FRW wsparte zostaną minimum 134 Podmioty Ekonomii Społecznej oraz powstaną nowe miejsca pracy.

Fot. użyczone (J. Wójcik-Taranowska)

4 stycznia 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica