Kultura, Polecamy

Ślub bluesmanów i wszystko jasne

Tablica upamiętniająca ślub Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy, który muzycy wzięli 9 stycznia 1964 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Wałbrzychu, została niedawno oświetlona. – Chcemy, aby to niezwykłe wydarzenie było widoczne nie tylko w dzień, ale i wieczorem oraz w nocy – mówi Jarosław Buzarewicz, dyrektor WOK.

Mira Kubasińska i Tadeusz Nalepa poznali się w Rzeszowie około 1962 roku. Jeździli po całym kraju z kabaretem Porfirion, zagrali też w Wałbrzychu. Ponieważ w tamtych czasach pary, które nie były małżeństwem, nie mogły się zameldować w jednym pokoju hotelowym, postanowili się pobrać. Po powrocie do Rzeszowa robili wszystko, by stworzyć własny zespół. Powstał najpierw  Blackout, potem Breakout – legendy polskiej sceny muzycznej.

Tablica zawisła w 2012 roku z inicjatywy Leszka Grodzińskiego, który odkrył tę historię. Twórcą tablicy jest architekt Bartosz Szczepański. Najpierw odsłonięto ją na ulicy Matejki, następnie przeniesiono na ulicę Kopernika, gdzie znajduje się obecnie wałbrzyski USC. Pomysł, żeby oświetlić tablicę, powstał z przyczyn praktycznych. Jego realizacja była możliwa dzięki wsparciu wałbrzyskich radnych. – Kiedy pytam przechodniów, czy zwrócili uwagę na tę tablicę, to mnóstwo osób, co mnie przeraziło, nie zauważa jej. Poza tym czułem niespełnienie, że nie wyszliśmy z tym w Polskę szerzej. Jeśli pytamy się nawet kogoś, kto lubi tę muzykę i zna Breakoutów, to ciągle otwierają oczy, gdzie był ślub – wyjaśnia Leszek Grodziński. – Moim marzeniem jest, żeby spotykała się tu grupa wałbrzyskiej młodzieży z gitarami i śpiewała. Ta muzyka się nie starzeje i jest w naszych sercach – dodaje. To nie koniec wydarzeń propagujących bluesa w naszym mieście – 12 kwietnia w Starej Kopalni odbędzie się druga edycja Wałbrzyskiej Wiosny Bluesowej, której pomysłodawcami są: Marek Dolat, Jacek Szwajgier, Jarosław Buzarewicz. Wystąpią m. in.: Natalia Abłamowicz i Blues Junkers, Jacek Jaguś z zespołem, Paranoja Hotel. Ten wałbrzyski zespół zagrał podczas uroczystości oświetlenia tablicy wielki przebój Breakoutów „Kiedy byłem małym chłopcem”.

Alicja Śliwa

Fot. Alicja Śliwa

14 stycznia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica