Aktualności, Polecamy

Sprawdź swój dowód

Tylko w ubiegłym roku ponad czterem milionom osób w Polsce skończył się okres ważności dowodu osobistego. Dlatego wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak apeluje do mieszkańców regionu, aby dokładnie sprawdzili swój dokument tożsamości, bo może się okazać, że jest nieważny.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w pierwszym kwartale tego roku tylko na Dolnym Śląsku upływa termin ważności dowodów ponad 68 tys. osób. Jest to związane z tzw. „górką dowodową”, która miała miejsce w 2007 roku. Utrata ważności starych, książeczkowych dokumentów (od 1 stycznia 2008 roku – przyp. red.), spowodowała, że znaczna liczba dowodów wydana została dopiero pod koniec 2007 lub na początku 2018 roku.

– Nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa m.in. w kontaktach z urzędem. Taki dokument jest bezużyteczny w obrocie prawnym, ponieważ nie można się nim dłużej posługiwać. Nie załatwimy żadnych spraw w urzędzie czy na poczcie. W kwestiach wymagających weryfikacji tożsamości, możemy mieć problem z uzyskaniem kredytu bankowego, czy z dokonaniem zakupu ratalnego – przypomina Paweł Hreniak wojewoda dolnośląski.

Dowód osobisty jest wydawany bezpłatnie. Wniosek o jego wyrobienie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy lub miasta na terytorium Polski – niezależnie od miejsca zameldowania. Możliwe jest również złożenie wniosku przez Internet. Na platformie www.obywatel.gov.pl działa centralna usługa, dzięki której można załatwić sprawę związaną ze złożeniem wniosku o wydanie dowodu osobistego. Aby skorzystać z tej usługi niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego, który pozwala potwierdzić tożsamość. Instrukcja założenia profilu zaufanego znajduje się na tej samej platformie.

Fot. użyczone (DUW)

12 stycznia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica