Aglomeracja Wałbrzyska, Polecamy, Wałbrzych

Stara Kopalnia pomnikiem historii?

Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu podjęło starania o uzyskanie przez byłą kopalnię „Julia” wraz z zakładem przeróbki mechanicznej i „Lisią sztolnią” statusu pomnika historii, stanowiącego jedną z form ochrony zabytków w Polsce.

????????????????????????????????????

W elitarnym gronie pomników historii może znaleźć się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego kraju, reprezentujący wyjątkowe w skali państwa wartości materialne lub niematerialne. Decyzję o przyznaniu statusu pomnika historii podejmuje prezydent Polski na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

– W naszej ocenie Stara Kopalnia w Wałbrzychu pełniąca opiekę nad poprzemysłowym dziedzictwem byłej kopalni „Julia”, która wraz z byłym zakładem przeróbki mechanicznej oraz najstarszą w Europie spławną sztolnią stanowi unikalny, poprzemysłowy kompleks zabytkowy w pełni zasługuje na uzyskanie statusu pomnika historii. Jesteśmy pierwszym, wałbrzyskim obiektem który wystąpił z takim wnioskiem. Mam głęboką nadzieję, że nasza inicjatywa zakończy się sukcesem, a Stara Kopalnia – jako pierwszy, wałbrzyski kompleks – wejdzie do prestiżowego grona zabytków – mówi Anna Żabska, dyrektor Starej Kopalni.

Fot. użyczone (Stara Kopalnia)

 

4 listopada 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica