Fundacja In Situ zaprasza do Sokołowska w dniach 25-28 lipca na 9. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Efemerycznych „Konteksty”. Ta edycja odbędzie się pod hasłem „Wszystko już było?”. Wśród zaproszonych gości m.in.: Natalia LL, Izabela Gustowska, Alastair MacLennan, Andrea Saemann, Józef Robakowski, Judit Bodor.
Tegorocznemu festiwalowi przyświecać będzie myśl: Zdobywajmy wiedzę, uczmy szacunku dla tego, co „już było” i szukajmy „innego”. – Czy można stworzyć dzieło absolutnie oryginalne, poza kontekstem? A także czy poczucie nowości nie bierze się z braku znajomości historii sztuki? Czy nie wyważamy już otwartych drzwi? Czy nie nakładamy nowego kostiumu na wciąż to samo ciało? Z jednej strony to, co „już było” stanowi inspirację dla sztuki współczesnej, a z drugiej strony artyści poszukujący/eksperymentatorzy i awangardziści przeciwstawiają się tradycji? – te pytania, tworząc tegoroczną edycję festiwalu, stawia Małgorzata Sady, kurator festiwalu.
Program jak zwykle bogaty i różnorodny – działania perfomatywne, realizacje dźwiękowe, instalacje, interwencje w przestrzeni publicznej, otwarta scena dla młodych twórców, projekcje filmowe i wystawy. Największym wydarzeniem festiwalu będzie wystawa Natalii LL „Zapisuję wydarzenia zwykłe”, której kuratorką jest Agnieszka Rayzacher. Instalacje to m.in. Neli Bartovej – interaktywna instalacja „Niespokojny sen”, „Wiatr” Anny Brudzińskiej, „Niewygodny komunikat” Marcello Zammenhoffa, „Life is Beautiful” Guido Stemme, „Close Relations” Heleny Hafemann. Wśród wielu performance’ów na festiwalu znajdą się m. in.: „Hand to Sand” Alastaira Maclennana, „Swiss Performance Art Medley” duetu Andrea Saemann i Chris Regn. Bogato prezentuje się sekcja filmowa festiwalu. Konteksty otworzy „Wszystko już było” Grupy Azorro. Pokazane zostaną „A gdzie jest ten dramat?” i „Żywa Galeria” Józefa Robakowskiego. W ramach wydarzeń muzycznych z performancem afirmatywnym PENTAROSA FELICYTACJE wystąpią Barbara Konopka i Weronika Kami. Koncerty zagrają również legendarny nestor muzyki eksperymentalnej Zdzisław Piernik (solo), kwintet smyczkowy Ensemble C2-D2-K z koncertem muzyki klasycznej (Brahms, Szostakowicz) „Śniadanie na trawie” oraz Chór Psychedeliczny Zorki Wollny. Przed festiwalem, 21 – 25 lipca 2019 odbędą się warsztaty prowadzone przez Annę Tyczyńską, Ewę Zarzycką i Pawła Korbusa. Liderzy warsztatów to troje artystów – każde w innym wieku, o bardzo różnych doświadczeniach, wywodzący swoją sztukę z innych źródeł. Celem tych warsztatów jest podniesienie poziomu świadomości sztuki oraz zdobycie nowych doświadczeń z obszaru sztuki i w kontekście sztuki. Udział w festiwalu jest bezpłatny. Pełny program Kontekstów na stronie: http://www.contexts.com.pl/pl/program/program i na FB.
Red. (ala)
Fot. użyczone (Fundacja In Situ/Zuzanna Derlacz)
Dodaj komentarz