Kultura, Polecamy

Startuje Hommage à Kieślowski

Dziewiąta edycja Hommage à Kieślowski odbędzie się w Sokołowsku 13-15 września. Patronat nad festiwalem objęła Maria Kieślowska, żona zmarłego reżysera i dobry duch festiwalu, który nieustannie wspiera rozwój przedsięwzięcia. Wśród gości m.in.: Magdalena Łazarkiewicz, Grażyna Torbicka, Krzysztof Piesiewicz, Sebastian Fabijański, Xawery Żuławski.

Ideą przewodnią tegorocznej edycji jest WSPÓŁPRACA. – Świat filmu nie istnieje w próżni – niezbędna jest wzajemność wszystkich pól, które składają się na gotowy film. Rozwój kina jest w dużej mierze historią solidarności, niezbędnej do tego, żeby tworzyć i przeżyć. Na poziomie instytucjonalnym pragniemy stworzyć w ramach działań festiwalowych platformę współpracy profesjonalno-scenariuszowej i edukacyjnej. Na poziomie międzynarodowym zależy nam na współpracy z różnymi krajami, tak aby do Sokołowska przyjechało kino różnorodne, które będzie dla naszej publiczności spotkaniem niezwykłym pod kątem estetycznym i emocjonalnym – mówią organizatorzy.
Elementem specjalnym ceremonii otwarcia będzie pokaz eseju filmowego „3 kolory: Srebrny”. 30 lat po premierze „Czerwonego” Singer (autor pracy, który będzie gościem tegorocznego HAK) przygląda się znanej trylogii dokonując ciekawej analizy porównawczej między jej poszczególnymi częściami i budując między ujęciami intrygującą refleksję na temat przemijającego czasu w filmografii polskiego mistrza.
Z okazji 25-lecia premiery „Trzy kolory. Czerwony” odbędzie się jubileuszowa projekcja tego filmu, a po niej panel z udziałem m.in. Krzysztofa Piesiewicza, Piotra Jaxy, Urszuli Lesiak, Tadeusza Sobolewskiego. Dyskusję poprowadzi Łukasz Maciejewski.
Współpraca z Czechami i pokazy kina czeskiego to jedna ze specjalności Sokołowska. W tym roku organizatorzy odświeżyli tę formułę i postawili na to, co polska publiczność uwielbia, czyli czeskie komedie. Odbędzie się panel „Czeskie komedie dziś”. Jego gośćmi będą reżyser i scenarzysta Tomáš Pavlíček i reżyser Robert Sedláček. Spotkanie poprowadzi Petr Vlček. Panel zwieńczy pokaz najczęściej nagradzanej w ostatnim roku czeskiej komedii „Chata na sprzedaż”. W ramach sekcji FOKUS CZECHY Robert Sedláček będzie również bohaterem własnej mini-retrospektywy, zobaczymy jego film „Jan Palach”, odbędzie się master class z reżyserem, a także spotkanie wokół jego twórczości.
Od tegorocznej edycji rozpoczyna się nowy cykl filmowy „Lekcja kina”, w ramach którego planowana jest wyjątkowa projekcja „Brzdąca” Charliego Chaplina. Warto wspomnieć, że to jeden z najbardziej ukochanych filmów Krzysztofa Kieślowskiego. W ramach tej sekcji zobaczymy również „Varda by Agnes” w reżyserii zmarłej w tym roku Agnes Vardy, wybitnej reżyserki, przedstawicielki francuskiej Nowej Fali.
Bogato i ciekawie zapowiada się sekcja polskich dokumentów, którą reprezentować będą młodzi twórcy; cykl spotkań z ich udziałem poprowadzi Michał Oleszczyk. Na zaproszenie naszego kuratora do Sokołowska przyjedzie m.in. Małgorzata Imielska z filmem „Miłość i puste słowa” i Paweł Wysoczański z „Jutro czeka nas długi dzień”, Grzegorz Brzozowski z filmem „Obcy na mojej kanapie” i Michał Hytroś z filmem „Siostry”.
W ramach tej sekcji, publiczność festiwalu zobaczy jako jedna z pierwszych, jeszcze przed konkursem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, głośny już film Xawerego Żuławskiego „Mowa ptaków”, a po pokazie będzie mogła się spotkać z reżyserem i odtwórcą jednej z głównych ról – Sebastianem Fabijańskim. Zobaczymy również „Wilkołaka” w reż. Adriana Panka i „Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz.
Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie Otwarcie Archiwum Kieślowskiego. Celem Archiwum jest pozyskiwanie, digitalizacja, ochrona i upowszechnianie zasobów archiwalnych związanych z twórczością jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów. Pokazom filmowym, spotkaniom i debatom towarzyszyć będzie wystawa niepublikowanych do tej pory fotosów z planu filmowego trylogii „Trzy kolory” autorstwa przyjaciela festiwalu i wielkiego profesjonalisty w swoim fachu, Piotra Jaxy. Przez wszystkie dni festiwalu działać będzie również kino plenerowe, gdzie będzie można zobaczyć filmy Krzysztofa Kieślowskiego w niepowtarzalnej atmosferze parku wokół Sanatorium Brehmera. Kuratorami tegorocznej edycji będą Diana Dąbrowska, Michał Oleszczyk, Petr Vlček oraz Mikołaj Jazdon. Wszystkie informacje i program są dostępne na stronie www.hommageakieslowski.pl. Głównym sponsorem festiwalu jest bank BNP Paribas.
Red. ala
Fot. użyczone/Fundacja In Situ

11 września 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica