Kultura, Polecamy

Strzeż się, kolekcjonerze!

Doktor Łukasz Nowicki opowiadał w Starej Kopalni w Wałbrzychu o sekretach fałszerzy, największych fałszerstwach dzieł sztuki w historii, metodach ich rozpoznawania i o własnej, nowatorskiej metodzie badawczej.

Prawdopodobnie nawet 50% dzieł sztuki na rynku to falsyfikaty. Na podrobione dzieła dawali się nabrać nie tylko amatorzy, ale także profesjonaliści specjalizujący się w temacie, renomowane domy aukcyjne i szanowane muzea. – W 2007 roku została zakupiona przez Muzeum Narodowe w Gdańsku za 80 tysięcy złotych akwarela Leona Wyczółkowskiego „Rybak”, która okazała się falsyfikatem. Wykryto w niej biel tytanową, która była znana dopiero w latach 40., a Wyczółkowski tworzył na przełomie wieków XIX i XX. Doszło więc do kompromitacji ekspertów i muzeum – mówił dr Łukasz Nowicki. Z polskich malarzy najczęściej oprócz Wyczółkowskiego podrabia się Jerzego i Wojciecha Kossaków, Maję Berezowską. Prelegent przybliżył także sylwetki pięciu najbardziej znanych fałszerzy w historii (Han van Meegeren, Alceo Dossena, Eric Hebborn, Wolfgang Beltracchi, Ken Perenyi).
Łukasz Nawrocki w 2018 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która dotyczyła rekonstrukcji warsztatu malarskiego Rafaela Santi i badań fizykochemicznych. Istnieją dwie podstawowe metody identyfikacji falsyfikatów – ocena stylistyczna i badania fizykochemiczne. – Jeśli chodzi o pierwszą metodę, to grupa specjalistów poprzez ogląd ocenia obraz. W przypadku genialnych fałszerzy – oko jest omylne. Druga metoda ze względu na koszty nie zawsze jest stosowana. Aby ekspertyza była rzetelna powinno się zastosować obie metody – wyjaśniał. Łukasz Nawrocki opracował autorską metodę badawczą w ramach swojej pracy doktorskiej. Jej częścią było namalowanie obrazu w stylu Rafaela przy zastosowaniu autentycznych materiałów z XV i XVI wieku, tzw. jawnego falsyfikatu, a następnie przebadanie go takimi samymi metodami, jakimi bada się oryginały. – Udało mi się wykazać, że bardzo zaawansowane instrumenty badawcze i metody są niewydolne – tłumaczył.
Alicja Śliwa
Fot. Alicja Śliwa

8 maja 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica