Aglomeracja Wałbrzyska

Sześciu olimpijczyków z jednej gminy

 

 

Nasz największy atut to kapitał ludzki, czyli nasi mieszkańcy – mówi Adam Górecki, wójt gminy Czarny Bór. – Mogę to uzasadnić w bardzo prosty sposób. Mamy 9 klubów sportowych, 2 zespoły ludowe, 5 jednostek ochotniczych straży pożarnych. Z naszej gminy, co z pewnością nas wyróżnia wywodzi się aż 6 olimpijczyków. Są to: Dwaj zapaśnicy Kazimierz i Józef Lipieniowie, 3 biathlonistów – Jan Wojtas, Zbigniew Filip, Krzysztof Pływaczyk i kolarz Radosław Romanik. Są związani z Czarnym Borem jako miejscem urodzenia ale nie tylko, bo też wielu zaczynało z nich tu stawiało pierwsze krok iw sporcie.

 

 

 

 

Gmina Czarny Bór – leży na styku dwóch powiatów wałbrzyskiego, którego jest częścią i kamiennogórskiego. Gmina ma charakter nie tylko rolniczy, ale przede wszystkim pozarolniczy – usługi. Posiada również funkcjonujący od wielu lat kamieniołom melafiru – surowca, który jest używany przez polskie koleje do budowy i konserwacji linii kolejowych. Na terenie gminy znajdują się: SP ZOZ Zakład Lecznictwa Odwykowego dla Osób Uzależnionych od Alkoholu – jeden z największych pracodawców w gminie, jak również tartaki oraz duże przedsiębiorstwa transportowe.

Czarny Bór znany jest z osiągnięć sportowych biegaczy narciarskich i biathlonistów miejscowego klubu sportowego „Melafir Czarny Bór”. Dobre wyniki osiągają również zawodniczki i zawodnicy Zapaśniczego klubu „Heros”.

– Ale znani jesteśmy nie tylko przez sport w regionie i kraju. Mamy naprawdę wspaniałych ludzi – podkreśla wójt Adam Góreki. – Hasłem naszej gminy, nie bez powodu, jest hasło „Gmina ludzi z pasją”. To znajduje odzwierciedlenie w tym, co się dzieje nie tylko w sporcie, ale też kulturze i sferze oświaty.

W gminie odbywa się wiele wydarzeń: sportowych, kulturalnych i religijnych. A należą do nich; najstarsza impreza masowa dla dzieci w Polsce – Bieg Krasnali,

Corocznym wydarzeniem religijnym jest Misterium Wielkanocne oraz konkurs palm wielkanocnych, w których uczestniczy wielu wiernych – mieszkańców także z sąsiednich gmin i powiatów.

W sobotę, 16 czerwca, jubileusz 25-lecia istnienia obchodził Zespół Ludowy „Grzędowianki”. W gminie działa również zespół folkloru góralskiego „Janicki” – znany nie tylko w regionie, ale też koncertujący często poza granicami Polski.

Od ubiegłego roku organizowane są w Czarnym Borze dożynki gminne, w których uczestniczyła delegacja z partnerskiej gminy Czarny Bór w Okręgu Wileńskim na Litwie. Jedną z atrakcji jest w tym czasie także festiwal pieroga. Gmina posiada własną monografię napisaną przez proboszcza miejscowej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ks. Władysława Stępniaka, który jest też znany z tego, że uczestniczy w życiu gminy i należy do grona fundatorów nagród dla dzieci startujących w imprezach sportowych.

– Zmiany, jakie nas czekają? To wszystko jest zapisane w strategii gminy na lata 2012 – 2020. Tam są określone wszystkie najważniejsze nasze działania i obszary, które będą rozwijane. Naszym podstawowym zadaniem jako urzędu jest świadczenie mieszkańcom usług administracyjnych na odpowiednio dobrym poziomie. I my będziemy się starali to robić najlepiej, jak to potrafimy – mówi Adam Górecki. – W turystyce nie mamy jeszcze na razie swojego produktu, ale w niedługim czasie taki produkt powstanie. Tym produktem mógłby być choćby zalew Grzędy – na co liczę. W strategii zaznaczamy, że chcemy wykorzystać ten zbiornik i że zostanie uruchomiony. Potrzebne są jednak w tym zakresie spore inwestycje. Kiedy to rozpoczniemy? Nie zapominamy o tym – mam czas do końca kadencji. Hasłem Czarnego Boru, nie bez powodu, jest hasło „Gmina ludzi z pasją”.

 

fot. Ryszard Wyszyński

 

Bieg Krasnali w Czarnym Borze to najstarsza impreza masowa dla dzieci w Polsce

25 czerwca 2012

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica