Kultura, Polecamy

Teatr rozpala młode umysły

Druga edycja „Z ogniem w głowie” organizowana przez Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu to oprócz spektakli, warsztatów i wykładów, spotkania z niemiecką dramaturgią dla młodzieży. Czytania nowych tekstów przygotowywane przez młodych reżyserów gromadziły w pierwszych dniach komplety publiczności.

ogien1

Pierwsze z nich odbyło się w środę, 19 października. Tego dnia aktorzy „Szaniawskiego” – Roksana Lewak, Andżelika Cegielska, Piotr Tokarz, Włodzimierz Dyła reżyserowani przez Amadeusza Nosala – zaprezentowali „Smutek i Melancholię” Bonna Parka. Opowieść o żółwiu, który od tysięcy lat marzy, by pożegnać się z życiem. – George żył naprawdę. Był ostatnim żółwiem swojego gatunku, żyjącym na Galapagos. To wspaniała historia. Chciałem stworzyć projekcje naszych zachowań na podstawie historii bardzo starego żółwia, który chce już umrzeć – mówi autor Bonn Park. Sztuka w metaforyczny sposób opowiada o ludziach. – George to postać z bogatym życiem wewnętrznym. Zaliczył długą historię wzlotów i upadków. Był maskotką Galapagos. Po śmierci stał się przedmiotem politycznej przepychanki. W sztuce niezłomne trwanie żółwia prowokuje otoczenie do interakcji – opowiada reżyser Amadeusz Nosal. Dyskusja po czytaniu dotyczyła także samej kategorii „teatr dla młodzieży”. – Przystępując do realizacji „Smutku i Melancholii” postanowiliśmy upłynnić pojęcie „teatr dla młodzieży”. Inteligencja i wrażliwość są uniwersalne, niezależne od wieku – dodaje. W czwartek, 20 października, publiczność zapoznała się ze sztuką „Ty, Hitler” Krista Šagora. W czytaniu wyreżyserowanym przez Grzegorza Jaremkę udział wzięli: Irena Sierakowska, Sara Celler-Jezierska, Filip Perkowski, Rafał Kosowski. Tekst opowiada historie czterech samotnych i sfrustrowanych postaci, które snują niebezpieczne fantazje, mogące prowadzić do przemocy lub bierności wobec niej. Jest jeszcze piąta osoba, młody chłopak, który żył na początku XX wieku i pewnie mógłby żyć i dziś. 13-, 15- albo 19-letni Adolf, który później stał się Hitlerem. Jaki był? Jak go sobie wyobrażamy? – Sztukę napisałem na zamówienie teatru w Linzu, bo w tym mieście spędził młodość. Nie miałem pojęcia, jak napisać o młodości Hitlera i dlatego właśnie powiedziałem, że to zrobię – mówi Kristo Šagor. Podczas dyskusji autor opowiadał, że tekst spotkał się z pozytywnym przyjęciem. – Publiczność zauważyła, że jego tematem jest stawianie sobie pytań. 60% utworu mówi o zwyczajnych ludziach, naszych sąsiadach, nas samych. Hitler jest tylko figurą – wyjaśnia.

Projekt „Z ogniem w głowie 2” potrwa do soboty, 22 października.

Alicja Śliwa

Fot. użyczone (T. Bejnarowicz)

21 października 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica