Kultura

Teatralna bezsenność z „Bohaterem Roku”

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zaprasza 13 kwietnia na 2 „Teatralną Bezsenność”. „Bezsenności” – to spotkania nadzwyczajne, na których widzowie mają okazję oglądać spektakle i wydarzenia teatralne wystawiane nie tylko na scenach gmachu głównego, ale też nowego amfiteatru.

 

– Pierwsza „Teatralna bezsenność” inaugurująca cykl – już za nami, kwietniowa z „Bohaterem Roku” w roli głównej będzie w najbliższy piątek „trzynastego”, a na kolejne teatr zaprosi widzów 13 lipca oraz w piątek przed 13 grudnia – informuje dyrektor teatru Dramatycznego w Wałbrzychu Danuta Marosz.

2. Teatralna bezsenność –z Bohaterem Roku” dla szerokiej publiczności rozpoczyna się o godzinie 19.00 w amfiteatrze na pl. Teatralnym,. Ale będzie też niespodzianka dla 13 widzów, których teatr zaprasza już o godzinie 18.00. Są to osoby, które pierwsze zakupiły bilet na spektakl „Bohater Roku”. W nagrodę będą mogły obejrzeć III próbę generalną najnowszej sztuki „O dobru” przygotowywanej w teatrze wg tekstu Pawła Demirskiego i w reż. Moniki Strzępki.
O godzinie 19.00 W Amfiteatrze – projekcja filmu Feliksa Falka „Bohater roku”. Po niej o godz. 21.00 – „Tsiguns Fanfara Awantura” – także w amfiteatrze – wielki koncert plenerowy eksperymentalnej orkiestry dętej z Poznania Michała Fetlera, w którym zaprezentowana zostanie muzyka oparta na motywach bałkańskich.
– Fetler to twórca teatralny muzyki m.in. do wystawianego w naszym teatrze spektaklu „Olga Tokarczuk z Wałbrzycha…”, Chcemy pokazać tego twórcę w szerszym wymiarze, bo to człowiek o bardzo inspirującej i ciekawej artystycznej osobowości -wyjaśnia Danuta Marosz.
Po koncercie widzowie 2. Bezsenności Teatralnej mogą wybrać do teatru na dużą scenę na „Bohatera Roku” w reż. Piotra Ratajczaka, gdzie nastąpi pożegnanie z tym tytułem (wstęp na spektakl jest biletowany) albo pozostać w smfiteatrze, gdzie o tej samej porze odbędzie się projekcja filmu „Wodzirej” Feliksa Falka (wstęp wolny). A po nim na zakończenie jeszcze – nocne zwiedzanie teatru, które zaplanowano od godziny 00.00 – wstęp wolny.
W sobotę o godz. 19.00 – Premiera najnowszego spektaklu „O Dobru” Pawła Demirskiego. Reżyseria i światła – Monika Strzępka. To właśnie generalna próbę tego spektaklu zobaczą wyróżnieni widzowie. Kanwą tego spektaklu są wydarzenia aktualnie dziejące się w Polsce.
– Teatr naszym kraju od stanu wojennego spychany jest na margines życia publicznego, a jego kondycja finansowa i organizacyjna w tym roku osiągnęła stan krytyczny. Czego w takiej sytuacji możemy oczekiwać od życia publicznego przecież wszyscy chcemy, żeby było dobrze? To przedstawienie dedykowane jest ludziom dobrej woli – zaznaczają w zaproszeniu na ten przekaz twórcy.
Oglądaliśmy fragment spektaklu „ O dobru”, w wersji jeszcze bardzo gorącej – modyfikowanej i uzupełnianej o najświeższe detale i wątki podczas prób. To specyfika pracy duetu Demirski-Strzępka. Zapowiada się na wielką sensację. To spektakl o dobru, które tkwi w ludziach. – większy nacisk zostanie położony w nim na wartości uniwersalne jak: dobro, miłość, sprawiedliwość, prawda. Nie będzie szokowania brutalnością, czy językiem ulicy. Przez cały kraj przetaczają się teraz dyskusje, jak teatr ratować, jak go bronić przed środowiskiem urzędniczym, które patrzy coraz częściej na wynik finansowy. Cały ten protest teatralny dziejący się w Polsce, to wrzenie, jakie obserwujemy, jest też tematem. Teraz zostanie po raz pierwszy zebrane i ukazane na teatralnej scenie przez Demirskiego i Strzępkę w spektaklu przygotowywanym w Wałbrzychu

Krystyna Smerd

FOT. RYSZARD WYSZYŃSKI
Cały ten protest teatralny dziejący się w Polsce, to wrzenie, jakie obserwujemy, jest też tematem. Teraz zostanie po raz pierwszy zebrane i ukazane na teatralnej scenie przez Demirskiego i Strzępkę w spektaklu przygotowywanym w Wałbrzychu

Pożegnanie z tytułem
– Czy pamiętają państwo słynnego wodzireja, tytułowego bohatera filmu Feliksa Falka? Powrócił do nas dwa razy. W obrazie filmowym „Bohater roku” oraz w Wałbrzychu w spektaklu – po ćwierćwieczu z inspiracji scenariuszem i filmem – przygotowanym przez Piotra Ratajczaka Jana Czaplińskiego, pod tym samym tytułem. Nasza Bohater roku” miał swoją premierę 4 kwietnia 2009 roku. Teraz po 3 latach schodzi z afisza. Spektakl zostanie zagrany o godzinie 22.00 Podczas Teatralnej bezsenności zobaczymy go – po raz ostatni.

11 kwietnia 2012

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica