Aglomeracja Wałbrzyska

Trująca stłuczka w końcu zniknie

 

Toksyczna stłuczka rtęciowa, która od 23 lat zalegała na terenach po dawnej kopalni barytu na granicy dzielnic Kuźnice Świdnickie i Stary Lesieniec jest już wywożona do Konina.

 

Ponad 1600 ton stłuczki rtęciowej do gminy Boguszów Gorce w 1990 roku z Rzeszowskich Zakładów Lamp Samowyładowczych. Transport miał być przemielony w nieistniejącej już kopalni barytu i trafić do Afryki, jako materiał do budowy dróg, bo uniemożliwia rozrastanie się roślinności.

Do czasu likwidacji kopalni, zdołano przemleć i wyeksportować tylko połowę hałdy. Reszta została i zaczęła zatruwać mieszkańców oraz przenikać do wód gruntowych i płynącego w pobliżu potoku Lesk.

Dopiero teraz udaje się ją wywieźć z terenu gminy.

Podczas pierwszego etapu prac specjalistyczna firma z Konina, która została wyłoniona w przetargu nieograniczonym zajęła się zebraniem ponad 800 ton odpadów. Starostwu Powiatowemu przyznano na ten cel ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 2.852.537 zł. Wkład własny zabezpieczył wojewoda w kwocie ponad 713 tysięcy złotych.

Pierwszy etap prac zakończy się 28 czerwca. Do tego czasu wywieziony zostanie toksyczny materiał, który następnie zostanie poddany procesowi immobilizacji (unieruchomieniu) rtęci. Drugi etap prac, którego koniec przewidziano na 12 października przewiduje wyrwanie betonowych płyt na który spoczywały odpady oraz zbadanie gruntu. Dopiero po tej dacie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska stwierdzi, czy działania przyniosły efekt.

W Polsce zużywa się około 20 mln lamp rtęciowych rocznie. Niestety, zużyte źródła światła były, i często są do tej pory, w niekontrolowany sposób, wyrzucane na składowiska odpadów, które nie zawsze są wykonane w sposób zabezpieczający przed wnikaniem rtęci do środowiska. Szacuje się, że w wyniku takiego postępowania ze wszystkimi typami lamp zawierającymi rtęć, do środowiska trafia około 1,5 ton rtęci rocznie, a od 1945 r. na wysypiska komunalne oraz tzw. „dzikie” składowiska trafiło ponad 400 mln. ton świetlówek zawierających około 30 ton rtęci. Do bilansu tego należy doliczyć 30% straty powstałe przy produkcji omawianych lamp. Odpad, który powstaje przy produkcji lamp wyładowczych, jest to stłuczka szklana zawierająca około 300 mg rtęci w 1 kg stłuczki.

FOT. UZYCZONE

18 czerwca 2013

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica