Aglomeracja Wałbrzyska, Mieroszów, Polecamy

Tysiąc kilometrów w siodełku

W ciągu dwóch tygodni przejechali na rowerach trasę z Sokołowska do Davos. Łącznie 1001 km! Ewa Badowska i Marcin Śniadowski wyruszyli w rowerową ekspedycję, by powtórzyć wyczyn sprzed 150 lat.

Soko_Davos1

W 1865 roku księgarz Hugo Richter i doktor Friedrich Unger wybrali się w podróż identycznym szlakiem. Po 150 latach dwoje podróżników postanowiło powtórzyć ten wyczyn.

Trasa do Szwajcarii prowadziła przez Czechy i Austrię. Dziennie rowerzyści przemierzali około 70 kilometrów, mijając po drodze piękne krajobrazy, malownicze miasteczka i spotykając ciekawych ludzi, od właściciela czterogwiazdkowego hotelu, po rowerzystę, który 2,5 roku rowerem jeździł w Himalajach.

Pod koniec sierpnia dojechali na miejsce i spotkali się z burmistrzem Davos, któremu przekazali pamiątkowy ryngraf gminy Mieroszów od gospodarza gminy Marcina Raczyńskiego. – Wyjeżdżając do Davos specjalnie nie czytaliśmy o miejscu, nie oglądaliśmy zdjęć, wiedzieliśmy jedynie, iż oba miejsca są historycznie ze sobą powiązane, a kurort to ważne miejsce dla leczenia klimatycznego i turystyki regionu. Chcieliśmy zobaczyć jakie podobieństwa i różnice dostrzeżemy pomiędzy Sokołowskiem a Davos. Na podstawie naszych obserwacji utwierdziliśmy się tylko w przekonaniu, ze Sokołowsko ma niesamowity potencjał i należy je odrestaurować pod nadzorem konserwatora zabytków. Prawidłowo zrewitalizowane obiekty i parki o olbrzymich walorach historycznych mogą stanowić o atrakcyjności całego Sokołowska, którego według nas Davos w tym momencie może jedynie pozazdrościć – opowiada Marcin Śniadowski. – Pani Ewie i panu Marcinowi kibicowałem od początku. Rowerowym szlakiem łączą dwie miejscowości historycznie ze sobą związane, chociażby postacią doktora Hermana Brehmera, który leczył chorych na gruźlicę zarówno w Sokołowsku jak i w Davos. Mam nadzieję, że „Sokołowsko – Davos. Bike project”, to tak naprawdę pierwszy krok do odnowienia relacji tych dwóch kurortów. Fantastyczna przygoda fantastycznych ludzi – tak wyprawę komentuje burmistrz Mieroszowa Marcin Raczyński.

Fot. użyczone (UM Mieroszów)

12 września 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica