Kultura, Polecamy

Uchwycić tajemnicę Grabarki

W Multimedialnej Galerii Obrazu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na terenie Starej Kopalni otwarto wystawę Kazimierza Szymeli pt. „Święta Góra Grabarka”. Fotograf krajoznawca stworzył artystyczny reportaż o sercu prawosławia w Polsce.

Pierwsze zapiski o górze pochodzą z 1710 r., kiedy epidemia cholery szalała na terenach Podlasia. Mieszkający w Siemiatyczach wizjoner miał sen, w którym ukazał mu się święty, nakazując zabrać chorych na pobliskie wzgórze, położone koło wsi Grabarka. Poszło tam około 10 tysięcy ludzi z krzyżami i modlitwami. Przebywali kilka dni, pijąc wodę, która wypływała spod wzgórza. W tym samym roku w podzięce Bogu postawiono na wzgórzu kaplicę Przemienienia Pańskiego.

Materiał zdjęciowy powstał 19 sierpnia 1984 roku w trakcie Święta Przemienienia Pańskiego. Każdego roku tego dnia z całej Europy, schodzą się pielgrzymi i przynoszą na wzgórze krzyże intencyjne. To wydarzenie o wymiarze religijnym i duchowym, a dla artysty fotografa wyzwanie, by uchwycić niepowtarzalne emocje. – Zrobiłem reportaż, który jest dziedziną fotografii trochę inną niż zwykliście uprawiać. Cykle lubię robić do dziś – mówi podczas wernisażu Kazimierz Szymela, fotograf. – Na wystawie znajduje się około 30 zdjęć. To dokument, który ujrzał światło dzienne dopiero teraz. Pojedyncze fotografie pojawiały się na wystawach, ale dzięki nowym technologiom i zeskanowaniu całego archiwum mogłem pokazać cały reportaż –  dodaje. Grabarka to mistyczne miejsce. – Kto pojedzie tam raz, ten na pewno tam wróci. Nie da się tego opisać. To niesamowita ilość emocji. Spotkałem tam pielgrzymkę ze Szczecina. Pani w wieku około 50 lat szła w intencji swojej córki, która miała komplikacje związane z ciążą. Potem dostałem list od tej pani, że wszystko skończyło się dobrze i dziewczyna urodziła – opowiada Alek Ziółkowski z Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej. -Wzgórze obrośnięte jest dziesiątkami tysięcy krzyży. I wielkich na 6 metrów i malutkich zrobionych z zapałek, ołówków, kredek powieszonych na drzewie. Robi to niesamowite wrażenie – zachwyca się Ziółkowski. Wystawę można oglądać do 14 listopada.

Alicja Śliwa

Fot. Alicja Śliwa

 

11 listopada 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica