Kultura, Polecamy

Ukryte życie rzeźb

W Galerii Centrum Ceramiki Unikatowej – Stara Kopalnia w Wałbrzychu można oglądać do 30 kwietnia wystawę Adama Abla pt. „Deus ex machina”. To wyjątkowe połączenie ceramiki i rzeźby z multimediami.

Pochodzący z Wałbrzycha artysta jest absolwentem Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2000 roku był stypendystą Uniwersytetu w Akron (Ohio, USA). Uczestniczył w międzynarodowych sympozjach ceramiczno – rzeźbiarskich. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju jak i za granicą. Jego rzeźby ceramiczne znajdują się w zbiorach Międzynarodowego Centrum Ceramiki w Ichon, Uniwersytetu w Akron, Łotewskiej Akademii Sztuk Pięknych, Międzynarodowego Muzeum Ceramiki w Faenza, w Muzeum w Wuxi. Adam Abel jest laureatem Nagrody Dyrektora Artystycznego WRO’ 95 za film animowany. Stworzone przez niego animacje prezentowane były m.in. na festiwalach w Polsce, Szwajcarii, Estonii, Niemczech i we Francji.

Ekspozycja „Deus ex machina” zaskakuje odbiorców formą i pokazuje inne oblicze ceramiki, która jest kojarzona z dość tradycyjnym medium. Dzięki różnorodnym animacjom symulującym ruch rzeźb wydaje się, że animalistyczne kształty ożywają. – Odkąd zacząłem się zajmować tworzywem, zawsze towarzyszyło mi jedno kluczowe pytanie, czy ceramika jest w stanie pokazać to, co ruchome i zmienne oraz za pomocą jakich środków jestem w stanie ożywić moje obiekty – mówi Adam Abel. Szukanie odpowiedzi na te pytania skierowały twórcę w stronę mediów audiowizualnych, w obszar prac z filmem i animacją oraz programowania. – Ta dyscyplina daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o tworzenie symulacji życia i ruchu, więc automatycznie stwierdziłem, że to będzie idealne połączenie dla moich poszukiwań tych dwóch, pozornie odległych dyscyplin – dodaje. Prace składające się na „Deus ex machina” powstały na przełomie ostatnich lat i powstawały w różnych miejscach. Nigdy wcześniej nie było szans pokazania ich wszystkich razem. Umożliwiły to dopiero przestrzenie w Centrum Ceramiki Unikatowej. Obecnie Adam Abel zajmuje się drukiem 3D, pierwsze efekty można oglądać w Regionalnej Galerii w Łaźniach w Libercu. – Związek pomiędzy tym, czym jest animacja i jaka jest zależność między tym, co jest generatywne, to jest idealny sposób, by wygenerować z ruchu obiekt przestrzenny – wyjaśnia artysta.

Alicja Śliwa

Fot. Alicja Śliwa

17 lutego 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica