Wałbrzych mniej szczęśliwy

Nie było powtórki sprzed dwóch lat gdy kobieca reprezentacja Polski pod wodzą Todora Mołłowa w dramatycznych okolicznościach pokonała w Aqua-Zdroju Białoruś. Tym razem biało-czerwone przegrały z tymi rywalkami na rozpoczęcie kwalifikacji do EuroBasketu 2019.

pol_bia_mecz

Spotkanie rozpoczęło się od stanu 0:4, ale po chwili nasze panie opanowały sytuację. Dzięki trafieniom najskuteczniejszej w zespole Agnieszki Kaczmarczyk oraz Agnieszki Żurowskiej-Cegielskiej Polki wyszły na prowadzenie. Później podopieczne Arkadiusza Rusina, którym brakuje doświadczenia na arenie międzynarodowej, poczynały sobie nadspodziewanie dobrze. Niesione dopingiem kibiców w Wałbrzychu biało-czerwone w pewnym momencie prowadziły nawet różnicą 7 oczek. Rywalki odrobiły część strat jeszcze w pierwszej kwarcie i po 10 min gospodynie były na nieznacznym prowadzeniu 17:14. W drugiej części Polki nadal posiadały inicjatywę. Skuteczna gra Kaczmarczyk pozwoliła naszym paniom ponownie zbudować 7-punktowy dystans, ale rywalki nie dawały za wygraną. Viktoryia Hasper i koleżanki cały czas nie traciły kontaktu z przeciwniczkami i przed zejściem do szatni drużyna Arkadiusza Rusina wygrywała tylko 32:29. Po przerwie zapowiadały się wielkie emocje.

Trzecią ćwiartkę źle rozpoczęły jednak gospodynie, które zanotowały fatalną serię 0:8. To pozwoliło koszykarkom zza naszej wschodniej granicy objąć prowadzenie 37:32. Dzięki temu to Białorusinki przejęły kontrolę nad spotkaniem i w pewnym momencie prowadziły już nawet 10 oczkami. Wprawdzie podopieczne trenera Rusina próbowały zmniejszyć różnicę dzielącą oba zespoły, ale celny rzut w końcówce ćwiartki najlepszej u przeciwniczek Anasatasiyi Verameyenki dał dość spokojny wynik 57:49 po 30 minutach.

W ostatniej części Poli starały się bardzo, ale poza kilkoma fragmentami to przyjezdne dyktowały warunki gry. Biało-czerwonym udało się wprawdzie w pewnym momencie zmniejszyć różnicę do 3 pkt (58:61), ale Białorusinki to zbyt doświadczony zespół, by dał sobie wydrzeć w ostatniej fazie zwycięstwo. Przeciwniczki nie pozwoliły na więcej Polkom i wygrały w Wałbrzychu pierwszy mecz eliminacyjny do przyszłorocznego EuroBasketu.

Polska – Białoruś 62:70 (17:14, 15:15, 17:28, 13:13)

Polska: Kaczmarczyk 22, Żurowska-Cegielska 10. Misiek 8, Gajda 7, Makurat 7, Ziętara 5, Szajtauer 2, Skobel 1, Stankiewicz 0, Poboży 0