Aktualności, Polecamy

Wałbrzyski szpital w elicie

Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu zostało ośrodkiem koordynującym w sieci onkologicznej na Dolnym Śląsku. W gronie szpitali wchodzących w skład sieci jest również Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu.


Program pilotażowy ruszył na początku lutego 2019 roku. Jego celem jest poprawa wyników leczenia onkologicznego i lepsza alokacja środków. Na Dolnym Śląsku 12 placówek zdrowotnych znalazło się w sieci onkologicznej. Krajowa Sieć Onkologiczna to zapowiedziany przez Ministerstwo Zdrowia program, który zakłada przetestowanie nowego modelu organizacji opieki onkologicznej.

– Leczenie chorób onkologicznych traktujemy na Dolnym Śląsku priorytetowo. To bardzo ważne, żeby w tym trudnym czasie zmagania się z chorobą, pacjenci mieli godne warunki do leczenia. Szybka diagnoza w większości przypadków oznacza wyleczenie. Dołożymy wszelkich starań, żeby program pilotażowy sieci onkologicznej się powiódł – zaznacza marszałek Cezary Przybylski.

W ramach programu analizowana będzie i oceniana kompleksowość diagnostyki na podstawie ścieżek postępowania w 5 wybranych typach nowotworów, najczęściej występujących w Polsce (rak piersi, płuca, jajnika, jelita grubego i gruczołu krokowego).
− Niezależnie od miejsca zamieszkania pacjent będzie miał zapewnioną kompleksową opiekę, zgodnie z przyjętą ścieżką postępowania terapeutycznego, a także przydzielony zostanie mu koordynator, który poprowadzi go „za rękę” przez cały proces leczenia – mówi dr Adam Maciejczyk, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Tymczasem w wałbrzyskim Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego uruchomiono oddział hematologiczny. – Liczba pacjentów w Polsce, którzy potrzebują pomocy hematologów, rośnie. Mamy odpowiedni sprzęt, pozyskaliśmy kadrę. To dla szpitala zapewne wielkie wyzwanie, ale trzeba się rozwijać. Przygotowano około 20 łóżek dla pacjentów na tym oddziale – informuje prezydent Roman Szełemej.

Statystyki mówią wprost, że obecnie pacjenci hematoonkologiczni stanowią około 90 procent wszystkich leczonych hematologicznie. Wzrost zachorowalności szacuje się na 4-8 procent rocznie i właśnie tak duży wzrost liczby pacjentów wymusza tworzenie oddziałów hematologicznych.
SCB

Fot. użyczone (UMWD)

17 lutego 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica