Kultura, Polecamy

Wałbrzyskich murali czar

Do 9 maja można oglądać wystawę Roberta Kukli „Popieraj swojego malarza. Wydanie trzecie, poszerzone” przygotowaną przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA i Agencję Artystyczną ZEGART. Świdnickiego artystę zainspirowały m.in. wałbrzyskie reklamy ścienne z czasów PRL.

Robert Kukla jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, dyplom z malarstwa uzyskał w 1995 roku. Pracuje w Świdnickim Ośrodku Kultury jako instruktor d/s plastyki i fotografii. Był organizatorem i kuratorem wielu wystaw, plenerów i imprez artystycznych. Stypendysta Miasta Świdnicy (2008), laureat Nagrody Prezydenta Miasta Świdnicy w Dziedzinie Kultury (2015). Na ekspozycji możemy oglądać cykle: „Murale”, „Murale vol. 2”, „Sklepy polskie”. Malarzowi przyświecała zarówno chęć dokumentacji wielkoformatowych murali minionego ustroju, jak i zabawy ich formą oraz chęć interpretacji polskiej teraźniejszości przez pryzmat sieci handlowych i ich klientów. – Jest to szczególny rodzaj obrazowania socjologicznego tego, co się w Polsce działo na fasadach kamienic, ścianach, w przestrzeni publicznej w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat – mówi Jerzy Zegarliński z Agencji Artystycznej ZEGART. – Jest w tych pracach duży ładunek ciepła emanującego radością i dowcipem, a także ironią, co również charakteryzuje Roberta – dodaje.
Murale, których w naszym mieście znajdowało się sporo, były nieustającym źródłem inspiracji dla twórcy. – Cieszę się, że ta wystawa jest tu prezentowana, bo 20% murali są to murale wałbrzyskie, których w większości już nie ma – wyjaśnia Robert Kukla, malarz. – Projekt dokumentowania prlowskich murali realizuję od lat 90., wtedy jeszcze nikt nie interesował się tą formą reklamy. Potem zacząłem malować obrazy, które są nawiązaniem do sztuki socrealistycznej – tłumaczy. Artysta zdradził, czego będzie dotyczył następny cykl jego prac. – Dziś doznałem olśnienia. Przejeżdżałem przypadkowo przez Podzamcze i dostrzegłem bardzo ciekawe malarstwo kubistyczne, nowoczesne i agresywne na ścianach bloków. Na pewno skorzystam z tej inspiracji – mówi ze śmiechem Kukla. Wystawę „Popieraj swojego malarza” można oglądać w WGS BWA, ul. Słowackiego 26. Wstęp wolny.
Alicja Śliwa
Fot. Alicja Śliwa

28 marca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica