Kultura, Polecamy

Walka z oceanem i szowinizmem

Kino Apollo w Wałbrzychu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. W środę, 21 sierpnia o 18:00 zobaczymy dokument „Maiden” reż. Alex Holmes. Cena biletu: 10 zł.

W 1989 roku grupa upartych, odważnych, niezależnych dziewczyn stworzyła pierwszą w historii kobiecą załogę startującą w super prestiżowych i ekstremalnie niebezpiecznych regatach Whitbread Round the World Race (obecnie noszą one nazwę Volvo Ocean Race, odbywają się co trzy lata, przyciągają najlepszych żeglarzy z całego świata, którzy mają za zadanie opłynięcie kuli ziemskiej). Zgromadziła je na jachcie „Maiden” Tracy Edwards: buntowniczka i uciekinierka z domu. „Dziewczyny na morzu to same problemy” albo „Dziewczyny na statkach nadają się wyłącznie do kuchni” – słyszała od początku swojej wielkiej przygody z żeglowaniem. Walczyła więc nie tylko z groźnym żywiołem, ale także z lekceważeniem i pogardą. Recenzent Przemysław Dobrzyński tak pisze na portalu Spider’s Web: „«Maiden» ma więc jasną i klarowną konstrukcję – mamy tych dobrych i tych złych, wyraźnie zarysowane cele oraz równie mocno zaznaczone przeszkody do pokonania. Narracyjnie jest to kapitalna robota. Bez problemu wychodząca poza ramy tradycyjnie pojmowanego filmu dokumentalnego. «Maiden» zresztą można równie dobrze oglądać jak dramat sportowy. Etap przygotowań do regat, a później już właściwe zawody są świetnie opowiedziane. Film jest pełen dramaturgii, zwrotów akcji, przejmujący i wzruszający”.
Dyskusyjny Klub Filmowy spotyka się w przedostatnią środę miesiąca. Filmy prezentowane w ramach DKF-u to kino, które często w Polsce krótko gościło na ekranach, filmy festiwalowe, kontrowersyjne, które podzielą widzów i skłonią do dyskusji w miłej atmosferze. Wszystkie projekcje poprzedzone są prelekcjami, a po seansie organizatorzy zapraszają na dyskusję!
Red. (ala)
Fot. użyczone/materiały prasowe

19 sierpnia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica