Aktualności, Polecamy

Widzimy w Wałbrzychu duży potencjał

O nowych mieszkaniach, rządowym projekcie, kryteriach najmu oraz możliwościach i potrzebach lokalowych rozmawiamy z Bartłomiejem Pawlakiem, członkiem zarządu BGK Nieruchomości.

pawlak_wywiad

-Dlaczego to właśnie z gminą Wałbrzych jako pierwszą na Dolnym Śląsku spółka BGK Nieruchomości zdecydowała się podpisać warunkową umowę inwestycyjną na budowę lokali w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus?

-Zdecydowało o tym wiele czynników. Przede wszystkim była to determinacja obu stron. Wałbrzych był w grupie tych miast, które jako pierwsze podpisały z nami list intencyjny w październiku ub.r. To pokazuje, że po stronie władz miasta była duża determinacja, by zrealizować ten projekt. W czasie tych kilku miesięcy, jakie minęły od podpisania wstępnego porozumienia, trwały intensywne prace analityczne i dostosowywanie modelu współpracy do lokalnych możliwości i potrzeb. Pod uwagę wzięliśmy m.in. aspekty ekonomiczne i techniczne, badaliśmy też zapotrzebowanie lokalnego rynku i możliwość realizacji projektu mieszkaniowego o prospołecznym charakterze, który oparty jest jednak o zasady w pełni komercyjne. Wraz z władzami miasta chcieliśmy mieć pewność, czy i w jakim zakresie – obok dotowanych lokali komunalnych i ograniczonej oferty deweloperskiej – w Wałbrzychu jest także miejsce na mieszkania na wynajem.

-Czy i jeśli tak, to w jakim stopniu, przy tworzeniu programu Mieszkanie Plus wzorowano się na pomysłach Wałbrzycha, który od kilku lat realizuje ideę budownictwa komunalnego przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego?

-Przystępując do rozmów z samorządami, zawsze zaczynamy od analizy tego, co i jak lokalnym władzom udało się już osiągnąć. Zawsze podkreślamy, że w programie Mieszkanie Plus samorządowcy są dla nas kluczowym partnerem. To oni najlepiej wiedzą, czego potrzebują mieszkańcy. Realizowany przez nas projekt nie jest jednak konkurencją dla oferowanych przez miasto mieszkań komunalnych. Nie stanowi też zagrożenia dla rozwoju rynku deweloperskiego. Mieszkanie Plus, jako program rządu, jest całkowicie nową ofertą, skierowaną do tych osób, które dziś są między przysłowiowym młotem a kowadłem – są zbyt zamożni, by skutecznie ubiegać się o lokal komunalny, a jednocześnie nie spełniają warunków niezbędnych do zakupu lub wzięcia kredytu na własne mieszkanie. Nasz projekt jest zatem dopełnieniem istniejącej oferty i rozwojem zupełnie nowego, nieistniejącego dotąd segmentu rynku.

-Jakie mieszkania powstaną w Wałbrzychu?

-Wybudujemy pięć bloków, w których powstanie łącznie 215 mieszkań. Najwięcej będzie tych dwupokojowych, o powierzchni około 50 m kw., ale powstaną też większe mieszkania, o powierzchni około 70 m kw. – przeznaczone dla rodzin z dziećmi. To w szczególności z myślą o tych rodzinach realizowany jest program Mieszkanie Plus. Pamiętajmy, że Polska ma jeden z najwyższych w Unii Europejskiej wskaźników przeludnienia – na jednego Polaka przypada średnio niemal o połowę mniej powierzchni mieszkaniowej niż w Europie Zachodniej. W większości miast ofertę deweloperów zdominowały małe lub bardzo małe mieszkania, bo tylko na takie stać dziś Polaków w formule własności opartej o wieloletni kredyt hipoteczny. Dlatego w programie Mieszkanie Plus chcemy zaproponować wałbrzyszanom także mieszkania nieco większe. Dzięki temu, że będą to mieszkania na wynajem z przyszłą opcją dojścia do własności, będą one dostępne także dla rodzin o umiarkowanych dochodach.

-Kto w pierwszej kolejności może liczyć na otrzymanie mieszkania i jakie będą kryteria ich przyznawania? Kto będzie o tym decydował? Kiedy rozpocznie się nabór?

-Szczegółowe kryteria najmu będą dostosowane do lokalnych uwarunkowań. BGKN ograniczy się do kryteriów dochodowych – musimy mieć przekonanie, że nasi najemcy będą w stanie płacić czynsz. Chcemy jednak – w przeciwieństwie do banków – uwzględniać w dochodach także „500 Plus”, aby tym samym obniżyć próg wejścia dla rodzin z dziećmi a przy tym zachować synergię z innym kluczowym programem rządu. Kryteria demograficzne, społeczne, lokalne są po stronie samorządu. To samorząd wie najlepiej jak wykorzystać narzędzie, jakim jest BGKN do realizowania polityki mieszkaniowej.

-Podpisanie umowy między BGK Nieruchomości a Wałbrzychem to jeden z elementów poprawiających sytuację mieszkaniową w mieście. Będą następne? Planowana jest budowa kolejnych budynków w ramach programu Mieszkanie Plus w innych lokalizacjach Wałbrzycha?

-Dziś naszym priorytetem jest rozpoczęcie budowy na wałbrzyskim Podzamczu, ale w przyszłości nie wykluczamy kolejnych inwestycji. Widzimy w Wałbrzychu duży potencjał – to jedna z najszybciej rozwijających się gmin w regionie, z sukcesywnie rosnącym poziomem inwestycji i malejącym bezrobociem. Działa tu jedna z najlepszych w Polsce specjalnych stref ekonomicznych – WSSE. Jednocześnie cały czas miasto zmaga się z dużym deficytem mieszkaniowym, a na lokal z gminnego zasobu czeka kilka tysięcy rodzin. Myślę zatem, że program Mieszkanie Plus jest stworzony właśnie z myślą o takich miastach, jak Wałbrzych – pełnych wyzwań, a zarazem potencjału. Mam nadzieję, że będziemy mogli dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju tego wspaniałego miasta, które w sposób szczególny doświadczyło tych negatywnych skutków transformacji. Na szczęście o Wałbrzychu mówi się oraz więcej i oraz lepiej.

Dziękuję za rozmowę

18 czerwca 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica