Kultura, Polecamy

Wiedzieć, gdzie się żyje

Eufrozyna Piątek spotkała się z byłymi górnikami. Było to spotkanie szczególne, bo rozmowa dotyczyła szkoły, specyfiki pracy na przodku, geologii, renowacji szybu Irena i innych ciekawych spraw czasem odległych od górnictwa.

Spotkanie trwało w szybie Irena na Sobięcinie. Przybyła delegacja górników w galowych mundurach, by zobaczyć się ze swoją panią profesor, panią doktor geologii, autorką badań naukowych dotyczących górnictwa. Nieżyjący jej mąż, Zygfryd Piątek też prowadził takie badania. – Prowadziliśmy badania nie dla pieniędzy, nie dla chwały. Dlatego, że trzeba wiedzieć, gdzie się żyje – podsumowuje dr Piątek.

Obecnym właścicielem szybu Irena jest Jarosław Paska, który działa z Ewą Kazykalewicz. Przygotowuje się do stworzenia prywatnego muzeum górnictwa z zachowaniem oryginalnych elementów i jak najbardziej surowego charakteru miejsca. Zaczął od współpracy z dr Piątek, która przygotowuje pracę nt. historii Sobięcina i szybu Irena wydrążonego w latach 50. XIX w. Dr Piątek uważa, że udostępnienie szybu dla zwiedzających ma wielki sens.

Więcej czytaj w Tygodniku Wałbrzyskim.

Fot. Elżbieta Gargała

10 czerwca 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica