Aktualności, Polecamy

Wielkanocne smakołyki

Adam Wolańczyk, nestor wałbrzyskich aktorów, poeta, kronikarz życia kulturalnego naszego miasta i oczywiście znawca kuchni staropolskiej dzieli się z czytelnikami „Tygodnika Wałbrzyskiego” przepisami na wielkanocne dania.

– Święta Wielkiej Nocy są najważniejsze w roku liturgicznym. Po 40 dniach postu, przygotowującego nas do Wielkiego Tygodnia, przychodzi wyczekiwane wielkanocne śniadanie. Następują spotkania rodzinne, podczas których dzielimy się jajkiem i składamy

sobie życzenia. To moment szczególnej wspólnoty rodzinnej w atmosferze odradzającej się wiosny po zimowej porze – opowiada Adam Wolańczyk. – Przygotowujemy dania wielkanocne, sałatki, zupy, mięsiwa, mazurki i babki zgodnie z tradycją. Są też dania szczególnie ulubione. Ja podaję te przepisy do całego zestawu dań znanych i cenionych. Smaczne i proste do wykonania. Przy okazji życzę czytelnikom „Tygodnika Wałbrzyskiego” wesołego Alleluja, smacznego jajka i pięknej wiosennej pogody – mówi Adam Wolańczyk.

Wielkanocne przepisy

Jaja z serem żółtym

Składniki: 6 jaj, 5 dag sera żółtego drobno startego, 2 łyżki majonezu, sól i pieprz do smaku. Do dekoracji: szynka, pomidory, papryka, ogórki

Ugotowane jaja obieramy i kroimy wzdłuż. Żółtka rozcieramy z serem, dodajemy majonez, przyprawiamy do smaku. Napełniamy połówki jajek. Jaja kolorystycznie obkładamy szynką, pomidorami, papryką, ogórkami.

Zupa czosnkowa

Składniki: 10 ząbków czosnku, 1 średnia cebula, łyżka oleju, 1/2 l wywaru warzywnego lub drobiowego, 3 ziemniaki, 2 łyżki śmietany, 3 łyżki tartego żółtego sera, pęczek pietruszki, sól i pieprz do smaku, grzanki

Czosnek i cebulę szklimy na oleju. Wkładamy do wywaru, dodajemy ziemniaki pokrojone w kawałki. Gotujemy. Zupę miksujemy, doprawiamy solą i pieprzem. Wlewamy śmietanę, posypujemy serem i natką. Podajemy z grzankami.

Sałatka lodowa z indykiem

Składniki: średnia główka sałaty lodowej, 30 dag filetu z indyka, pęczek koperku, mała puszka mandarynek, 2 łyżki mąki pszennej, 1/3 szklanki oleju, sos sałatkowy, sól i pieprz

Oczyszczone i rozdrobnione liście sałaty mieszamy z pokrojonym w paski, przyprawionym, obtoczonym w mące i usmażonym na oleju mięsem indyka. Posypujemy pokrojonym koperkiem, dodajemy odsączone mandarynki, polewamy sosem.

Rolada z jajkami

Składniki: 1 kg mięsa mielonego, sól i pieprz, 2 ząbki czosnku, cebula, majeranek, 4 jaja na twardo, 1 surowe jajo, łyżka majonezu, masło, posiekana pietruszka, bułka pszenna, bułka tarta, mleko.

Bułkę pszenną moczymy w mleku, odciskamy. Pokrojoną w kostkę cebulę szklimy na maśle. Mięso mieszamy z bułka pszenną, surowym jakiem, cebulą i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Doprawiamy. Na folii spożywczej posypanej bułką tartą rozkładamy mięso, nakładamy na nie farsz z ugotowanych i pokrojonych w kostkę jajek, wymieszanych z majonezem i natką. Za pomocą folii zwijamy roladę, delikatnie ją ściągamy i przekładamy do naczynia wyłożonego papierem do pieczenia. Pieczemy 45 – 60 minut w 180 stopniach.

Jabłkowy smakołyk

Składniki: 5 jabłek, 4 łyżki mąki, 4 łyżki cukru, 4 łyżki oleju, 4 jaja, cukier waniliowy, proszek do pieczenia.

Jabłka obieramy i kroimy w kawałki. Układamy ciasno w tortownicy. Pozostałe składniki mieszamy i zalewamy nimi jabłka. Pieczemy 50 minut w 180 stopniach.

Nalewka mlekówka

Składniki: 1 litr spirytusu, 1,5 l mleka, 60 dag cukru, cytryna, rodzynki, laska wanilii.

Do mleka dodajemy pokrojoną w plasterki cytrynę ze skórką. Energicznie wlewamy spirytus i wsypujemy cukier, rodzynki i wanilię. Mieszamy do rozpuszczenia się cukru. Zestaw leżakuje kilka dni (około 10). Powinien być codziennie mieszany. Potem filtrujemy i…

niebo w gębie!

Wysłuchała Alicja Śliwa

Fot. ilustracyjne/https://pl.freeimages.com

31 marca 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica