Aktualności, Polecamy

Wiosna w wojsławickim Arboretum

Już w najbliższą niedzielę (15 kwietnia) rozpoczyna się nowy sezon w Arboretum w Wojsławicach. Znowu będzie można wybrać się na spacer po tym wspaniałym 62-hektarowym parku, pełnym zarówno wiekowych pomników przyrody jak i przepięknych rabat kwiatowych.

Arboretum w Wojsławicach, od 1988 roku będące filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, jest usytuowane na Wzgórzach Dębowych. Łatwo tam trafić z odległej o 2 km Niemczy – miasteczka o ciekawej historycznej przeszłości.

Jak każe tradycja, na większość weekendów w sezonie zaplanowano ciekawe spotkania: wystawy, spacery z przewodnikiem, kiermasze, koncerty i wiele innych atrakcji. I tak 15 kwietnia w samo południe zostanie otwarta wystawa „Fotograficzne debiuty”, prezentująca plon wielu odbywających się tutaj warsztatów prowadzonych przez znanego fotografika Tomka Ciesielskiego. Wielką nową atrakcją jest udostępnione w zeszłym roku „GEOretum”. Po tej plenerowej wystawie skał i minerałów oprowadzi dr Stanisław Madej, naukowiec z Uniwersytetu Wrocławskiego (początek o godz. 12.30). Natomiast o godzinie 15.00 rozpocznie się koncert porywającej muzyki folkowej. Usłyszymy czardasze węgierskie, pieśni serbskie, pieśni polskich gór w stylowym, wirtuozerskim  wykonaniu Wioli Jakubiec i Basi Ulatowskiej (prowadzenie – Mateusz Kwapień).

W ostatni kwietniowy weekend  (od 27 do 30) codziennie, od rana będzie czynny kiermasz pod hasłem „Roślinne nowości”, na którym producenci materiału szkółkarskiego z całej Polski będą sprzedawali swoje roślinne rarytasy, głównie byliny. To niezwykła okazja dla posiadaczy ogródków i ogrodów. Natomiast sobota 28 kwietnia będzie w Arboretum dniem poświęcony liściom, tak w sztuce jak i naturze. Hubert Ogar pokaże swoje artystyczne wizje, małe arcydzieła m.in. z drutu, liści, a także gałęzi. Tomasz Dymny, od lat związany z Arboretum, opowie o sekretach tych zdawałoby się niepozornych częściach roślin. W niedziele 29 kwietnia wszystkich stęsknionych piękna wiosennych kwiatów po aktualnie kwitnących roślinach i Wojsławickich unikatach oprowadzi Hanna Grzeszczak-Nowak, Inspektor Arboretum.

Wybierając się do Wojsławic o tej porze roku zobaczymy jeszcze kwitnące pierwsze śnieżyce, przebiśniegi, zawilce, a także wspaniałą aleję magnoliową, kwitnące forsycje i wiele innych wiosennych piękności. Na taki spacer warto przeznaczyć cały dzień, mile widzianymi gośćmi są dzieci, dla których przygotowano ładny plac zabaw. Dla osób poruszających się na wózkach jest wygodna i bezpieczna ścieżka spacerowa. Kasy czynne są od godziny 9.00 do 18.00 codziennie, także w święta.

Fot. użyczone (Arboretum w Wojsławicach/T. Ciesielski)

 

13 kwietnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica