Kultura, Polecamy

Witajcie w Anarchogrodzie!

Kapryśnemu mechanizmowi pamięci, topografii mitycznego miasta oraz przełomowi lat 80. i 90. było poświęcone spotkanie z pisarką i poetką Justyną Nawrocką, które odbyło się w Bibliotece pod Atlantami w ramach „Tygodnia z regionem”. Impulsem do rozmowy stała się jej inicjacyjna powieść „Paragon”, opowiadająca o wyrazistych wałbrzyskich postaciach z subkultury.

Podczas spotkania, które prowadziła Joanna Kozioł z Biblioteki pod Atlantami, fragmenty książki czytali: Agnieszka Małecka, Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz, Robert Cyrta. Idea powieści zrodziła się dawno temu. – Jak miałam 17 lat, to obiecałam swojemu przyjacielowi, że napiszę o nim książkę. Był to dobrze zapowiadający się, ale już bardzo wyniszczony człowiek z Wałbrzycha o tajemniczej ksywie „Paragon” – wspomina Justyna Nawrocka, pisarka. – Nie chodziło tu o papierowy paragon, ale później pomyślałam, że tytuł ma znaczenie również metaforyczne. Na przełomie lat 80. i 90. nie przywiązywaliśmy takiej wagi do paragonów w sklepach. Teraz na tym punkcie panuje obsesja. Paragon może być więc symbolem transformacji, końca sielankowych czasów i przejścia w drapieżny kapitalizm – dodaje.

Więcej w ostatnim wydaniu Tygodnika Wałbrzyskiego.

Alicja Śliwa

Fot. Alicja Śliwa

1 listopada 2018

ONE COMMENT ON THIS POST To “Witajcie w Anarchogrodzie!”

  1. Rudolff napisał(a):

    Znałem Paragona,był Wałbrzyskim punkiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica