Kultura

Wkrótce Festiwal Folkloru w Strzeogmiu

 

Zapraszamy na XXI Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu, który rozpoczyna się 9 sierpnia i potrwa do 12 sierpnia włącznie.

 

 

 

 

Pomysł i idea powstania festiwalu zrodziły się w czasie organizacji jubileuszu 750-lecia nadania praw miejskich Strzegomiowi. Wtedy właśnie, w 1972 roku, Zespół Pieśni i Tańca zorganizował imprezę pod nazwa „Przyjaciele Kostrzan”. Większość zespołów koncertujących wówczas w Strzegomiu to były polskie zespoły folklorystyczne, z którymi „Kostrzanie” zapoznali się ma festiwalach w Pyrzycach oraz Świnoujściu i Tygodniu Kultury Beskidzkiej.

Międzynarodowy Festiwal folkloru w Strzegomiu trwa tydzień. Od poniedziałku w mieście goszczą zespoły zagraniczne, które przyjeżdżają do Strzegomia z Tygodnia Kultury beskidzkiej. Występując w środę na strzegomskim Rynku zapraszają mieszkańców miasta na główne koncerty festiwalowe, które odbywają się na strzegomskim stadionie OSiR (od czwartku do soboty włącznie). W czasie swojego pobytu zespoły koncertują też w innych miastach Dolnego Śląska.

Tradycyjnie festiwalowa estrada znajduje się na miejscowym stadionie. W tegorocznej edycji festiwalu wystąpi 21 zespołów, a wśród nich, poza konkursem, CIOFF goście festiwalu – zespoły „Enej” i „Dziani”,

Udział w festiwalu zapowiadają: Zespół Folklorystyczny – „Zora Hercegovine” – Bośnia i Hercegowina, ZF„Antauco” – Chile, ZF„Jarosovci” oraz ZF„Jarosacek” – Czechy, ZF„Tzontemoc” – Meksyk, ZF – „As Salineiras de Lavos” – Portugalia,Z F– „Gorets” – Rosja, Z F – „Kocaeli Buyuksehir Belediyesi Kagit” – Turcja, Regioalny Zespół Pieśni i Tańca – „Bazuny” – Żukowo, Polska, ZF „Blichowiacy”– Łowicz, Polska,

Goście festiwalu – Dolnośląskie Zespoły Folklorystyczne:„Jarzębina” z Kobierzyc, „Żarki” z Żar, „Swojacy” z Zagrodna, „Wojcieszowianki” z Wojcieszowa, „Dobromierzanie” z Dobromierza, „Rozmaryn” z Bogatyni, „Uciechowianki” z Uciechowa „Olszaniacy” z Olszan, „Goczałkowianie” z Goczałkowa, Gospodarz Festiwalu – Zespół Folklorystyczny – „Kostrzanie”.

Bardzo ważnym elementem integracji widzów i zespołów biorących udział w festiwalu są bezpośrednie kontakty. W roku 2000 po raz pierwszy została zorganizowana impreza towarzysząca „Rynek świata”, która organizowana jest już, co roku. Tuż po „Rynku świata” rozpoczynają swoje prezentacje artystyczne dolnośląskie zespoły – głównie chóry i kapele. Niezwykle wysoki poziom artystyczny festiwalu sprawił, że od roku 1997 został on przyjęty w szeregi Międzynarodowej Rady Folkloru CIOFF, a od 1999 r. Na stałe wpisał się w ogólnoświatowy Kalendarz Imprez CIOFF. W roku 2011 Certyfikat CIOFF dla strzegomskiego festiwalu został przedłużony na 10 lat.

 

fot. Ryszard Wyszyński

 

10 sierpnia 2012

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica