Aglomeracja Wałbrzyska, Jedlina Zdrój, Polecamy

Z Jedliny do Świdnicy szynobusem

Planowana od dawna rewitalizacja zamkniętej w 2004 roku, zabytkowej i malowniczej linii kolejowej nr 285 już się właściwie rozpoczęła. W Jedlinie-Zdroju odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele PKP PLK SA odebrali umowę, na mocy której linia kolejowa nr 285 zostanie zrewitalizowana. Już w 2021 roku będzie można przejechać szynobusem lub pociągiem turystycznym z Jedliny-Zdroju do stacji Świdnica Kraszowice najpiękniej położoną linią kolejową w Polsce.

W Jedlinie-Zdroju powstanie przystanek kolejowy. Będzie on zlokalizowany przy ul. Chopina – niedaleko centrum przesiadkowego, znajdującego się przy Placu Zwycięstwa. Przebudowana zostanie również jedlińska stacja kolejowa, na której pojawi się komputerowy system sterowania ruchem, nowa sieć telekomunikacyjna, nowe urządzenia telekomunikacyjne i energetyczne, a także stojaki na rowery. Przystanek w Jedlinie Dolnej zostanie rozebrany, a wykonawca robót położy tam nową nawierzchnię i wymieni podtorze.

– Ta inwestycja zdecydowanie zwiększy ruch turystyczny, będzie także bardzo praktyczna do komunikacji. Szybki transport publiczny jest przyszłością. My przywiązujemy do tego taką wagę jak Wałbrzych do obwodnicy. To będzie dla nas podstawowa oś transportowa. Ta inwestycja zmieni oblicze Jedliny – uatrakcyjni jeszcze bardziej to miasto – powiedział Leszek Orpel burmistrz Jedliny-Zdroju.

Prace rewitalizacyjne na linii 285 prowadzić będzie Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Komunikacyjnej „Dolkom”. Szacowany koszt rewitalizacji linii sięga 135 mln zł z czego 80 mln zł to środki pochodzące z budżetu ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej. W ramach zaplanowanych prac rewitalizacji i odnowieniu podlegać będą nie tylko same tory, ale również liczne obiekty inżynieryjne, znajdujące się na tej trasie. W sumie mostów, przepustów, murów oporowych i wiaduktów jest aż 110. Większość z tych obiektów pochodzi z I połowy XX wieku.

Fot. użyczone (UM Jedlina-Zdrój)

26 października 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica