Kultura, Polecamy

Zagórze w fotografii otworkowej

Wałbrzyski Klub Fotograficzny już 12 raz świętował Światowy Dzień Fotografii Otworkowej. Z tej okazji w Art Cafe Pod Pretekstem można oglądać zbiorową wystawę „Pinhole Day 2019”. W plenerze, który odbył się w Zagórzu Śląskim, udział wzięli: Anna Habdas, Joanna Kostrzewska, Jarosław Michalak, Przemysław Misiak, Zbigniew Prorok, Tadeusz Rupociński, Tomasz Sidor, Jordan Szabliński, Mariusz Woźniak.

Pinhole Day jest międzynarodową imprezą, która promuje sztukę fotografii otworkowej. Organizatorzy zachęcają wszystkich, by oderwali się od zmechanizowanego świata i wzięli udział w akcie tworzenia „otworków”, a następnie podzielili się swoją wizją i pomogli zapoznać innych z pięknem tej historycznej techniki fotograficznej. Technika ta polega na robieniu zdjęć przy użyciu jedynie światłoszczelnego pojemnika (puszka, pudełko) z małym otworkiem w jednej ze stron i ze światłoczułym materiałem po drugiej stronie.
Taki aparat to znana od wieków camera obscura – jedyna modyfikacja polega na dodaniu materiału światłoczułego. Już starożytni zaobserwowali zasadę działania camera obscura i na przestrzeni wieków wykorzystywało ją wielu artystów. W XVII wieku jej przenośnej wersji używali malarze tacy jak Vermeer i Canaletto. Tego typu aparat można zbudować samemu lub przerobić już istniejący. Obraz powstający w ten sposób różni się od obrazu uzyskanego przez aparat fotograficzny tym, że jest bardziej miękki.
Zdjęcia, które złożyły się na wystawę, to efekt pleneru fotograficznego w Zagórzu Śląskim. Zobaczymy na nich miejsca, które doskonale znamy, ale i takie, których na co dzień nie dostrzegamy. Wszystkie otoczone są magiczną aurą. Wystawę można oglądać przez całe wakacje w Art Cafe Pod Pretekstem w Wałbrzychu, ul. Rycerska 1.
Alicja Śliwa
Fot. użyczone/WKF

27 lipca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica