Aglomeracja Wałbrzyska, Boguszów Gorce, Polecamy

Zbliża się Babski Comber

Już w najbliższy czwartek (8 lutego) w Szybie Witold w Boguszowie-Gorcach spotkają się panie na największej i najstarszej w regionie biesiadzie. Chodzi rzecz jasna o tradycyjny Babski Comber.

Zwyczaj organizowania zabawy zapustnej, potocznie zwanej Babskim Combrem, wywodzi się jeszcze ze średniowiecza i choć combry odbywały się w różnych regionach Polski to najstarsze przekazy dotyczące tego zwyczaju związane są z regionem krakowskim. To właśnie tam (zawsze w tłusty czwartek) pociesznie przebrane i podchmielone kobiety urządzały frywolne zabawy. Obowiązkowy był też pochód na czele którego panie niosły wielką słomianą kukłę (zwaną combrem) symbolizującą mężczyznę, nad którą z ochotą się pastwiły.

Ta tradycyjna impreza kostiumowa doskonale przyjęła się również w Boguszowie-Gorcach. Od ponad 20 lat co roku biesiaduje tu około 150 pań, które pod dyktando marszałkini składają combrową przysięgę, tańczą, śpiewają, a niepokorne z uśmiechem dają się zamykać w dyby lub poddają surowym razom leciwego dupochlasta.

Tegorocznej imprezie towarzyszy temat bajkowy spodziewać się więc można, że Boguszów-Gorce opanują piękne królewny, różnej maści czarownice, czerwone kapturki, smerfetki i inne bajkowe kobietki.

Wszystkie bilety na biesiadę zostały już sprzedane – jak co roku rozeszły się niczym świeże bułeczki. Panie które nie zdążyły z zakupem zapraszamy za rok – oczywiście w tłusty czwartek. Wszystkim szczęśliwym posiadaczkom biletów życzymy zabawy do upadłego już w ten czwartek (8 lutego).

Fot. użyczone/Szyb Witold

3 lutego 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica