Aglomeracja Wałbrzyska

Złote Kompasy przyznane

 

 

Siedem prestiżowych statuetek Złotych Kompasów wręczyliśmy w piątek, 21 marca najlepszym samorządom subregionu wałbrzyskiego podczas uroczystej gali drugiej edycji Plebiscytu Samorządowy Lider Roku. Najlepsze gminy w regionie to Wałbrzych, Bielawa, Ząbkowice Śląskie, Łagiewniki i Kłodzko. W głosowaniu czytelników na Najlepszego Szefa Gminy lub Powiatu zwyciężył burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta.

 

 

Dwie statuetki odebrała gmina Bielawa (w kategorii biznes i ekologia), Wałbrzych zwyciężył w inwestycjach, gmina Ząbkowice Śląskie zdobyła Kompas w kategorii kultura, Łagiewniki okazały się liderem w sporcie, a Kłodzko w turystyce. Natomiast w plebiscycie na Najlepszego Szefa Gminy lub Powiatu zwyciężył burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta.

 

 

 

Organizatorem plebiscytu była grupa medialna Errata, wydawca czterech tytułów: „Tygodnika Dzierżoniowskiego”, „Wiadomości Świdnickich”, „Tygodnika Wałbrzyskiego” i „NWW”. Uroczysta gala odbyła się w sali widowiskowej Dzierżoniowskiego KulturyGospodarzem wieczoru był „Tygodnik Dzierżoniowski”, pomysłodawca plebiscytu.

 

 

Czym są Kompasy?

To prestiżowe wyróżnienie to znak od kapituły konkursu, że samorząd który je otrzyma, zmierza w dobrym kierunku i może być wzorem do naśladowania dla innych. Na tegoroczny Plebiscyt wpłynęły 34 zgłoszenia z 19 samorządów – gmin i powiatów subregionu wałbrzyskiego. Zgłoszenia samorządów w sześciu kategoriach: inwestycje, biznes, ekologia, kultura, sport i turystyka oceniało grono ekspertów, osobistości regionu: Tomasz Smolarz, wojewoda dolnośląski, dr Jerzy Tutaj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Jerzy Ignaszak, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, dr Andrzej Raszkowski z Uniwersytetu Ekonomicznego, specjalista od marketingu terytorialnego, gospodarki regionalnej i kreowania marek regionów, Paweł Celmer, dyrektor firmy Pentair Poland, Krzysztof Zawadzki, prezes Frankonii Poland i Techniki Szpitalnej, Stanisław Miazga, prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego MIAZGA, Sylwia Kronenberg, dyrektorka Banku Zachodniego WBK w Dzierżoniowie, Elżbieta Nowakowska-Akkermans, prezes Banku Spółdzielczego w Dzierżoniowie, Robert Jagła, prezes Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, Dariusz Stachurski, wiceprezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, Jerzy Organiściak, przodownik turystyki górskiej, Przewodnik Sudecki i Terenowy po Dolnym Śląsku i Danuta Marosz, dyrektorka Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

 

 

Oni wskazują właściwy kierunek

Decyzją Kapituły tytuł Samorządowego Lidera Roku i Złoty Kompas w kategorii inwestycja otrzymało miasto Wałbrzych za Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój. – Jest to podsumowanie kilku lat prowadzenia tej niełatwej inwestycji. Fakt, że jej koszt wyniósł ok. 100 mln zł świadczy, że jest to jedna z największych inwestycji w tej sferze na Dolnym Śląsku. Dzisiejsza nagroda jest dowodem na to, że będzie to miejsce, które będzie przyciągało do Wałbrzycha i aglomeracji wałbrzyskiej osoby zainteresowane najwyższym poziomem infrastruktury sportowej i widowiskowej, szukających sposobu jak najlepszego spędzenia czasu – powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Nagrodę wręczyli dr Jerzy Tutaj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego i Robert Jagła, prezes Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.

 

Bielawa została liderem w dwóch kategoriach. Burmistrz Ryszard Dźwiniel odebrał Złoty Kompas w kategorii biznes z rąk Krzysztofa Zawadzkiego i dr. Tomasza Potkańskiego ze Związku Miast Polskich – za kompleksowe przygotowanie oferty dla biznesu. – Oferta jest efektem 15 lat pracy. Zaczynaliśmy od budowy obwodnicy, co zaskutkowało kolejnymi inwestycjami. Jak wszyscy pamiętają, Bielawa była miastem strikte przemysłowym. Funkcjonowały tu dwa potężne zakłady – jeden upadł w 2006 r., a drugi w 2008 r. Stąd od lat szukaliśmy jakiejś alternatywy. Myślę, że inwestycje, które przeprowadziliśmy z ogromnym udziałem środków unijnych będą procentowały, a Bielawa ponownie stanie się miastem przemysłowym i turystycznym, a także ekologicznym – mówił burmistrz Ryszar Dźwiniel. Kolejną statuetkę i tytuł Samorządowego Lidera Roku Bielawa zdobyła w kategorii ekologia – za Interaktywne Centrum Poszanowania Energii. – Ta nagroda ma swoją 16-letnią historię. Zaczęło się od utworzenia Przedszkola Ekologicznego przy współpracy z niemiecką fundacją ochrony środowiska. Następnie powstała Podstawowa Szkoła Ekologiczna, gimnazjum ekologiczne i Centrum Energii Odnawialnej. Wcześniej pierwsza w tej części Europy Szkoła Słoneczna. Następnie decyzją senatu Politechniki Wrocławskiej powstał ośrodek zamiejscowy uczelni. Kolejną inwestycją ekologiczną była Szkoła Leśna budząca wiele kontrowersji, które czas zweryfikował. Wreszcie Interaktywne Centrum Poszanowania Energi, za które dzisiaj otrzymujemy nagrodę. To wszystko wpisuje się w nasz program działań. Przyznam, że ekologię wykorzystujemy jako element promocji podczas wielu konferencji w Polsce i w Europie – wyjaśniał burmistrz Bielawy. Nagrodę wręczyli Jerzy Ignaszak, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Tadeusz Drozdowski, właściciel Zakładu Usług Komunalnych w Pieszycach i Ekologicznego Centrum Odzysku w Bielawie.

 

W dziedzinie kultury zwyciężyła gmina Ząbkowice Śląskie za cykliczną imprezę Dni i Noce Krzywej Wieży. Nagrodę odebrała zastępca burmistrza Ząbkowic Śląskich Ewa Figzał z rąk Grażyny Łobaszewskiej, artystki będącej gwiazdą piątkowej gali oraz pani prezes Banku Spółdzielczego w Dzierżoniowie Elżbiety Nowakowskiej-Akkermans. W sporcie liderem została gmina Łagiewniki za obiekt lekkoatletyczny zrealizowany w ramach programu Dolny Śląsk dla Królowej Sportu. – Drogi, kanalizacje są ważne, ale dzisiejsza nagroda jest wsparciem i utwierdzeniem dla osób, które tworzą coś innego. Sport jest także ważny. W naszej gminie jest wiele potrzeb. Dziękujemy za tę nagrodę – powiedział wójt gminy Janusz Szpot. Nagrodę wręczyli Jerzy Kubara, prezes Kubara Lamina w Piasecznie, nowy właściciel Grupy Medialnej Errata oraz Stanisław Miazga, prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego Miazga.

 

Natomiast Złoty Kompas w turystyce otrzymało Kłodzko. Nagodę wręczyli dr Andrzej Raszkowski z Uniwersytetu Ekonomicznego i HR menadżer Pentair Poland Aleksandra Stolarczyk. – Mieszkamy na wspaniałym obszarze, gdzie przodkowie pozostawili nam wspaniałą kolekcję różnorodnych zabytków i miejsc. Dziś naszą rolą jest wyeksponować je, pokazać kolejnym pokoleniom, a nawet dodać coś jeszcze. Ja z tego miejsca chciałbym powiedzieć, że być może w przyszłym roku będziemy mogli zaprosić na przejażdżkę gondolą nad miastem, która połączy obie twierdze – mówił burmistrz Bogusław Szpytma.

 

 

Zbigniew Suchyta Najlepszym Szefem Gminy

 

Podczas Gali poznaliśmy też zwycięzcę Plebiscytu na Najlepszego Szefa Gminy lub Powiatu. Była to jedyna statuetka przyznana nie przez Kapitałę, tylko przez czytelników w głosowaniu esemesowym. Najwięcej – 42% głosów otrzymał burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta. Odbierając Złoty Kompas z rąk wojewody dolnośląskiego Tomasza Smolarza i dyrektorki Banku Zachodniego Sylwii Kronenberg nie ukrywał wzruszenia. Jednak największym zaskoczeniem była dla niego nagroda specjalna od firmy szkoleniowej Heuresis z Krakowa. Prezes firmy Małgorzata Łukawska wręczyła mu czek o wartości 10 tys. zł. – Za wszystkimi sukcesami i dokonaniami stoją ludzie i ich kompetencje. Ten czek jest dowodem uznania Pana kompetencji menadżerskich i przywódczych – mówiła Pani prezes. Czek burmistrz będzie mógł zrealizować w Heuresis, korzystając z programu potwierdzania kompetencji menadżerskich i certyfikacji w ramach American Certification Institute, którego firma jest jedynym przedstawicielem w Europie.

Gościem specjalnym gali był biskup Ignacy Dec, który pogratulował samorządowcom i zaprosił na obchody jubileuszu 10-lecia Diecezji Świdnickiej, które odbędą się już w najbliższą sobotę 29 marca.

 

Gala miała wyjątkową oprawę. Na scenie wystąpiła „najczarniejsza z białych kobiet”, gwiazda polskiej piosenki Grażyna Łobaszewska. Zaśpiewała utwory z najnowszej płyty „Przepływamy”, którymi oczarowała publiczność.

 

 

 

Nagrodzeni w II edycji Plebiscytu Samorządowy Lider Roku Kompasy 2013

 

INWESTYCJA

Złoty Kompas – miasto Wałbrzych – za Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój

 

II miejsce – gmina Radków – za wybudowanie Szkoły Podstawowej z oddziałami integracyjnymi w Ścinawce Średniej

 

III miejsce – gmina Stronie Śląskie – za turystyczne zagospodarowanie zbiornika i terenu rekreacji w Starej Morawie

 

BIZNES

Złoty Kompas – gmina Bielawa – za przygotowanie kompleksowej oferty dla rozwoju biznesu w postaci przede wszystkim Bielawskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, Dolnośląskiego Inkubatora Art-Przedsiębiorczości, Bielawskiego Parku Przemysłowego i Podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”

 

II miejsce – miasto Dzierżoniów – za Dzierżoniowski Park Przemysłowy – budowę gotowych hal produkcyjnych i magazynowych z gotowym zapleczem biurowym w ramach Invest-Park Development

 

III miejsce – miasto Świdnica – za Kongres Regionów

 

KULTURA

Złoty Kompas – gmina Ząbkowice Śląskie – za Dni i Noce Krzywej Wieży

 

II miejsce – miasto Świdnica – za Festiwal Reżyserii Filmowej

 

III miejsce – gmina Łagiewniki – za teren rekreacji plenerowej „Nad Tamą w Łagiewnikach” – budowę obiektów małej architektury

 

EKOLOGIA

Złoty Kompas – gmina Bielawa – za Interaktywne Centrum Poszanowania Energii

 

II miejsce – miasto Wałbrzych – za Program Ochrony Środowiska dla Miasta Wałbrzycha i Program Zielony Wałbrzych 2020

 

III miejsce – Powiat Dzierżoniowski – za termomodernizację szkół powiatowych

 

SPORT

Złoty Kompas – gmina Łagiewniki – za obiekt lekkoatletyczny zrealizowany w ramach programu Dolny Śląsk dla Królowej Sportu

 

II miejsce – gmina Radków – za Uczniowski Klub Sportowy Viktoria – Ścinawka Średnia – sekcja łucznicza

 

III miejsce – gmina Piława Górna – za Uczniowski Klub Sportowy „Sporty Modelarskie i Rekreacja”

 

III miejsce – gmina Jedlina Zdrój – za Klub Sportowy Petanque Jedlina i wspieranie rozwoju sportu petanque

 

TURYSTYKA

Złoty Kompas – miasto Kłodzko – za Podziemną Trasę Turystyczną im. 1000-lecia Państwa Polskiego

 

II miejsce – gmina Stoszowice – za utworzenie ścieżek rowerowych, utrzymanie tras biegowych i adaptację części pomieszczeń Donjonu w Twierdzy Srebrna Góra do funkcji muzealno-ekspozycyjnej, oraz remont wiaduktu Żdanowskiego pod kolej wąskotorową

 

III miejsce – gmina Mieroszów – za Gminne Centrum Edukacyjno-Sportowe, ścieżkę rowerową Nowe Siodło – Viznov, zagospodarowanie turystyczne tras narciarskich i rowerowych pogranicza broumovsko-mieroszowskiego oraz ścianę do wspinaczki

 

NAJLEPSZY SZEF GMINY/POWIATU

Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta

25 marca 2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica