Aglomeracja Wałbrzyska, Głuszyca, Polecamy

Zmarł Stanisław Michalik

Odszedł od nas wielki człowiek. W dniu 4 września 2018 zmarł Stanisław Michalik. Z zawodu nauczyciel, historyk i polonista. Był burmistrzem Głuszycy w latach 1994-1998, wicestarostą wałbrzyskim, samorządowcem, pracownikiem instytucji kulturalnych, działaczem społecznym, pisarzem, poetą, historykiem i miłośnikiem regionu, publicystą, redaktorem Wałbrzyskiego Informatora Kulturalnego i Kuriera Głuszyckiego.

Wydał wiele książek o Głuszycy i regionie. W przygotowaniu do druku pozostawił album o Głuszycy z wybranymi wierszami i fotografiami.

Był stałym komentatorem wałbrzyskiej rozgłośni radia „Złote Przeboje” promującym region wałbrzyski, jego walory turystyczno-krajoznawcze, kulturalne i historyczne. Prowadził blog internetowy „Tu jest mój dom” poświęcony promocji turystycznej, kulturalnej i historycznej Głuszycy oraz Ziemi Wałbrzyskiej. Zdobył drugą nagrodę w dolnośląskim konkursie na najlepszy blog („Blog Day 2011”) organizowany przez Gazetę Wyborczą i pierwszą nagrodę w Powiatowym Konkursie Bibliotecznym organizowanym przez Miejska Bibliotekę Publiczną w Głuszycy. Był laureatem konkursu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej  we Wrocławiu w roku 2012 pod hasłem: „Moja pierwsza praca zawodowa – wspomnienia dolnośląskich seniorów” (Tytuł pracy konkursowej: „Podróż sentymentalna”).

Zainicjował wydanie dwóch tomików wierszy Marka Juszczaka „Łowienie czasu” (2004) i  „Świadomość podświadomości” (2006) i napisał wstępy do tych tomików.

Corocznie współorganizował i prowadził spotkania z poezją w Centrum Kultury-MBP w Głuszycy z udziałem  m.in. Romany Więczaszek i Marka Juszczaka. Prowadził spotkania autorskie z pisarzami, m. in. z Jolantą Marią Kaletą (2016, 2017). Wspierał prace jury w konkurach recytatorskich i dyktandzie miejskim organizowanym przez CK-MBP w Głuszycy.

Założył  Stowarzyszenie „Pomoc Dziecku”, a w 1997 roku zajął drugie miejsca w kraju w konkursie „Dziecko w gminie – zdrowe odżywianie”, zorganizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP.

Za działalność społeczno-kulturalną uhonorowany został tytułami „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca”, „Honorowy Zasłużony dla Włókiennictwa w Głuszycy”, „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji Głuszycy oraz  Ziemi Wałbrzyskiej.

Fot. użyczone (UM Głuszyca)

6 września 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica