Aktualności, Polecamy

Znaczenie miała każda kropka i przecinek

Około 2 mld złotych zainwestuje koncern Daimler w budowę fabryki nowoczesnych silników Mercedesa w Jaworze. W zakładzie ulokowanym w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej znajdzie pracę kilkaset osób. O negocjacjach z niemieckim koncernem oraz wpływie inwestycji na region opowiada świdniczanin Michał Szukała, wiceprezes WSSE INVEST-PARK odpowiedzialny na projekty inwestycyjne.

szukala_wywiad

-Decyzja koncernu Daimler ma ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki. Poprzedzona była jednak długimi negocjacjami. Proszę opowiedzieć o tym skomplikowanym procesie.

– Prace nad umową trwały około 4 miesięcy. W projekt było zaangażowanych około 200 osób zarówno z ramienia strefy, Ministerstwa Rozwoju, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, jak i z koncernu Daimler. Kluczowe sprawy uzgadniane były również przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Wypracowana umowa, to w zasadzie opasły tom, liczący około 700 stron. Samo jej odczytywanie trwało 12 godzin. Znaczenie miała każda kropka i przecinek

-Początkowo sprawa fabryki Mercedesa prowadzona była przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Co się stało, że projekt ten trafił do WSSE?

– Decyzja zapadła na szczeblu rządowym i myślę, że wpływ na nią miało doświadczenie wałbrzyskiej strefy w prowadzeniu dużych projektów inwestycyjnych. Tym bardziej, że sektor motoryzacyjny to najbardziej rozwinięta gałąź przemysłu w naszej strefie. Co czwarty inwestor reprezentuje tę branżę. Przyznam, że mieliśmy obawy, czy uda się zakończyć negocjacje na czas, gdyż po przejęcie projektu mieliśmy spore opóźnienie w stosunku do ustalonego harmonogramu. Sytuacja wymagała zatem ogromnego zaangażowania, zbudowania zespołu i podzielenia obowiązków. W pracę włączyli się nie tylko eksperci z naszych departamentów, ale również zarząd wałbrzyskiej strefy z prezesem Maciejem Badorą. Jego doświadczenie, jako adwokata okazało się niezmiernie ważne w procesie konstruowania umowy. Przypomnę, że mówimy o projekcie wartym 500 milionów euro, czyli około 2 miliardów złotych.

-Tereny w Jaworze są dużo większe, niż część która została zakupiona przez Daimlera. Czy za niemieckim gigantem, przyjdą kolejne firmy? Jakie znaczenie dla regionu będzie miała ta inwestycja?

– Teren Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej w Jaworze obejmuje ponad 400 ha. Infrastruktura Mercedesa ma docelowo zająć około 1/4 tego obszaru. Oczywiście liczymy, że w Jaworze pojawią się zatem kolejne firmy, gdyż to jeden z najatrakcyjniejszych terenów inwestycyjnych w tej części Europy. Nie tylko ze względu na sąsiedztwo Mercedesa, ale również bliskość budowanej drogi ekspresowej S3, a także dostęp do wykwalifikowanych pracowników. W samej fabryce niemieckiego koncernu znajdzie zatrudnienie kilkaset osób. Jestem przekonany, że będą wśród nich również mieszkańcy regionu wałbrzysko-świdnickiego. Oczywiście na te efekty musimy jeszcze poczekać. Cierpliwość jednak się opłaci.

Fot. użyczone

28 października 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica