Aglomeracja Wałbrzyska, Polecamy

Zobacz, jak dolnośląski samorząd rozwija nasz region

Dobra sytuacja gospodarcza Dolnego Śląska to wynik skutecznie i odpowiedzialnie prowadzonej polityki rozwojowej, ale również w dużym stopniu wsparcia unijnymi funduszami. Zarząd województwa sprawnie inwestuje unijne pieniądze z 9-miliardowego budżetu na lata 2014 – 2020.

W regionie wałbrzyskim i Ziemi Kłodzkiej ze środków Unii Europejskiej, którymi dysponuje samorząd województwa, finansowane są m.in. remonty dróg, ocieplanie budynków, budowa nowych placówek edukacyjnych, ścieżek rowerowych i sieci kanalizacji.

WIĘCEJ PIENIĘDZY NA DROGI

Bez pieniędzy przekazywanych przez marszałka Cezarego Przybylskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego niemożliwa byłaby m.in. ogromna inwestycja na terenie Wałbrzycha i Boguszowa-Gorc. Blisko 50 mln zł dofinansowania pozwoli przebudować drogi wojewódzkie nr 367 i 381 wraz z obwodnicą Boguszowa-Gorc i dzielnicy Sobięcin w Wałbrzychu. Prace zostały podzielone na trzy etapy, ale całość ma zakończyć się w październiku 2022 roku. Nowa Ruda również korzysta ze środków unijnych – dzięki 9 mln zł dofinansowania przebudowane zostały ulice Świdnicka i Piłsudskiego, łączące „Drogę Sudecką”, centrum miasta, noworudzką podstrefą WSSE INVEST-PARK i drogę do przejścia granicznego w Tłumaczowie. Duże pieniądze trafiły także do powiatu kłodzkiego, w którym kończy się już przebudowa drogi powiatowej nr 3274 D na prawie 11-kilometrowym odcinku między Międzylesiem i Przejściem Granicznym w Niemojowie. Na tę inwestycję powiat otrzymał od marszałka województwa ponad 5 mln zł.

CZYSTSZE POWIETRZE

Oprócz lepszego stanu dróg, samorząd województwa kładzie równie duży nacisk na walkę ze smogiem i poprawę jakości powietrza w regionie. W ubiegłym roku Sejmik Województwa podjął uchwałę antysmogową, która stopniowo ma eliminować najbardziej szkodliwe paliwa. Zdając sobie jednak sprawę z tego, że wprowadzanie tych zmian wymaga czasu i pieniędzy, samorząd zdecydował o przeznaczeniu znacznej sumy unijnych środków m.in. na termomodernizacje budynków i wdrożenie strategii niskoemisyjnych.

– Widać to np. w Kudowie-Zdroju, gdzie z finansową pomocą marszałka województwa, zostaną ocieplone budynki Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II, Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Urzędu Miasta przy ul. Zdrojowej. W sumie gmina otrzymała na to blisko 1,8 mln zł – mówi Czesław Kręcichwost, radny województwa.

Tak samo jest w Nowej Rudzie, która dostała ponad 4 mln zł na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej i 12 budynków mieszkalnych. Podobnie w gminie Nowa Ruda, gdzie za ponad 3,5 mln zł dotacji zostaną ocieplone szkoły i przedszkola.

W strategię poprawy jakości powietrza, obok termomodernizacji, wpisują się również inwestycje w nowe trasy rowerowe. Z pieniędzy Regionalnego Programu Operacyjnego nowe ścieżki powstały m.in. w Świdnicy, Nowej Rudzie, Boguszowie-Gorcach, Wałbrzychu i Żarowie. Na ograniczenie niskiej emisji ma też wpływ budowa nowych centrów przesiadkowych oraz parkingów typu Park&Ride, które są budowane w Dusznikach-Zdroju, w gminie Świebodzice, Jedlinie-Zdroju, Jaworzynie Śląskiej, Boguszowie-Gorcach i Wałbrzychu.

EDUKACJA RÓWNIE WAŻNA

W Regionalnym Programie Operacyjnym ponad 60 mln zł zarezerwowano na inwestycje w infrastrukturę edukacyjną, dzięki czemu ciągle powstają nowe przedszkola, żłobki, remontowane i wyposażane są szkoły. Zmiany widać w  całym regionie. Od początku września maluchy z Lądka Zdroju korzystają z nowoczesnego i świetnie wyposażonego przedszkola z oddziałem żłobkowym przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Placówka powstała dzięki samorządowi województwa, który przekazał na jej budowę ponad 4,5 mln zł.

– W nowym, pięknie urządzonym budynku jest miejsce dla 150 przedszkolaków i 29 maluchów, które będą przebywać w oddziale żłobkowym. Co więcej, przedszkole ma charakter integracyjny i jest całkowicie przystosowane do przyjęcia dzieci niepełnosprawnych. Cała przestrzeń, w tym plac zabaw, pozbawione są jakichkolwiek barier architektonicznych, które utrudniałyby poruszanie się po placówce  – mówi Julian Golak, radny sejmiku województwa.

W Bożkowie swoją działalność rozpoczęło Bożkowskie Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół Agrotechnicznych, również wybudowane przy wsparciu prawie 4,5 mln zł pieniędzy unijnych. Uczniowie mogą uczyć się tam w profesjonalnych pracowniach architektury krajobrazu, techniki urządzeń i systemów energii odnawialnej oraz pracowni do nauki w zawodzie rolnika. Natomiast w  Jaworzynie Śląskiej kończy się budowa sali sportowej i edukacyjnej przy Gimnazjum nr 1, w której znajdzie się m.in. siłownia, ścianka wspinaczkowa, sala do squash, biblioteka z czytelnią oraz multimedialna pracownia przyrodnicza.

Dofinansowania dostały także inwestycje edukacyjne w Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej, Pławnej, Lewinie Kłodzkim, Międzylesiu, Szczytnej czy Dusznikach-Zdroju.

Fot. użyczone (UMWD)

11 października 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica