Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu już w najbliższą niedzielę, 16 października, uroczyście otwiera swoją drugą scenę. W czasie spektakli dzieci nie zasiądą jednak na fotelach, a na… poduszkach.
Jesień w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu zapowiada się bardzo pracowicie. Zespół niedawno wrócił z Wiednia, gdzie podczas 22. Dni Polskich w Austrii pokazał spektakl „Och, Emil!”, obecnie przebywa na tygodniowym wyjeździe w Łodzi, prezentując „Calineczkę” w Teatrze Lalki i Aktora „Pinokio”, by następnie z „Alicją w Krainie Czarów” odwiedzić Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
– 16 października o godz. 12.30 zapraszamy na premierę monodramu dla dzieci „Nie bójcie się czarownic” w wykonaniu i reżyserii Aleksandry Pejcz, który zainauguruje Scenę na Poduszkach, powstałą z myślą głównie o najmłodszych widzach – mówi Marlena Jasińska-Denst, kierownik literacki Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.
W październiku rozpoczynają się także próby do prapremiery polskiej spektaklu „Wół i Osioł”, który będzie koprodukcją z Theater Lachens z Frankfurtu nad Odrą oraz Stowarzyszeniem Teatr Fabryka Formy z Wrocławia.
– Napisaliśmy wniosek do Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej o dofinansowanie i udało nam się zdobyć pieniądze na ten spektakl – mówi Zbigniew Prażmowski, dyrektor teatru. – To będzie polska prapremiera tej znanej na zachodzie Europy sztuki. Pierwsze przedstawienie sztuki – już w listopadzie. Mam nadzieję, że wprowadzi nas ono powoli w nastrój Bożego Narodzenia.
Rafał Palacz
Z podgrzewaną podłogą
• Zbigniew Prażmowski
• dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu
– Aby powstała „Scena na poduszkach” musieliśmy w czasie wakacji zaadaptować na ten cel starą salę prób. To przestrzeń teatralna, w której będą grane spektakle jedno- i dwuosobowe dla dzieci i dla dorosłych. Młodsi widzowie w czasie przedstawień będą siedzieć na poduszkach na podgrzewanej podłodze. W przypadku spektakli dla starszej widowni wstawimy tam normalne krzesła. Oczywiście scena jest profesjonalnie wyposażona w oświetlenie i nagłośnienie. Sala ma bowiem pełnić także funkcje edukacyjne, np. jako miejsce warsztatów teatralnych.
FOT. MATEUSZ MYKYTYSZYN
Dodaj komentarz