Kultura, Polecamy

Czego nie wiecie o Szekspirze

Kino Apollo w Wałbrzychu zaprasza na lipcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. W środę, 24 lipca o 18:00 odkryjemy „Całą prawdę o Szekspirze” reż. Kenneth Branagh. Cena biletu: 10 zł.

Film w reżyserii Kennetha Branagha to portret ostatnich trzech lat życia Williama Szekspira, kiedy artysta opuszcza Londyn, by wrócić na łono rodziny w Stratford nad rzeką Avon. Po stracie syna, próbuje tam odbudować swe relacje z żoną oraz córkami, a także uporządkować swą spuściznę. Branagh wspólnie ze scenarzystą Benem Eltone przedstawiają wydarzenia z życia mistrza, które są powszechnie znane, ale także próbują wypełnić luki w jego biografii. W 1613 roku, po wielkim pożarze, który strawił budynek Globe Theatre podczas prac nad pierwszą inscenizacją sztuki Szekspira „Życie Henryka VIII” załamany dramaturg (w tej roli Kenneth Branagh) wraca do Stratford. Pracując przez ostanie dwadzieścia lat w Londynie, nieczęsto miał okazję spotykać swych najbliższych – żonę Annę (Judi Dench) oraz córki – Judith (Kathryn Wilder) i Susannę (Lydia Wilson), więc ich reakcja na jego powrót wcale nie jest entuzjastyczna. Szekspir, zrozpaczony śmiercią syna Hamneta (Sam Ellis), stara się odnaleźć równowagę, pracując nad ogrodem poświęconym synowi. Artur Cichmiński napisał na Interii: „«Cała prawda o Szekspirze» w malowniczy, ale też surowy i naturalny sposób pokazuje siedemnastowieczną Anglię, z jej duchowym dominatem, purytańskim pręgierzem, nieustającym zwarciem kościoła protestanckiego z papieskim. W tej rzeczywistości Szekspir wydaje się przerastać swoją epokę. Jawi się jako osoba bardzo nam współczesna, otwarta sercem i rozumem, ale też potrafiąca egzystować w tak radykalnej społeczności, którą stanowi populacja Stratford nad rzeką Avon”.
Filmy prezentowane w ramach DKF-u to kino, które często w Polsce krótko gościło na ekranach, filmy festiwalowe, kontrowersyjne, które podzielą widzów i skłonią do dyskusji w miłej atmosferze. Wszystkie projekcje poprzedzone są prelekcjami, a po seansie organizatorzy zapraszają na dyskusję!
Red. (ala)
Fot. użyczone/materiały prasowe

23 lipca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica