Aglomeracja Wałbrzyska, Polecamy, Szczawno Zdrój

Czyste powietrze – jest porozumienie

Gmina Szczawno-Zdrój jest jednym z pierwszych samorządów na Dolnym Śląsku, które włączyły się w obsługę rządowego programu „Czyste powietrze”. Program umożliwia mieszkańcom pozyskanie pieniędzy m.in. na wymianę pieców kopciuchów i ocieplenie domów.

Pierwsze 16 gmin podpisało w tej sprawie porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przed kilkunastoma dniami. W imieniu gminy Szczawno-Zdrój dokument parafował burmistrz Marek Fedoruk.
– Będziemy m.in. udzielać informacji i pomagać mieszkańcom w wypełnianiu wniosków. Program „Czyste powietrze” to kolejna szansa na ograniczanie tzw. niskiej emisji i walki ze smogiem, dla nas jako gminy uzdrowiskowej, są to priorytetowe kwestie – podkreśla Marek Fedoruk.
Gminy będą także przyjmowały wnioski (oraz ich ewentualne korekty), dokonają również ich oceny i weryfikacji.
Jak podaje WFOŚiGW, od jesieni ub. roku, kiedy program został uruchomiony, działają cztery punkty obsługi klienta programu „Czyste powietrze”, prowadzone przez WFOŚiGW we Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy. Teraz liczba takich punktów będzie rosła wraz z przystępowaniem kolejnych samorządów do obsługi programu.
W Szczawnie-Zdroju od dwóch lat prowadzona jest polityka zmierzająca do ograniczania zanieczyszczenia powietrza w sezonie grzewczym przez piece opalane tradycyjnym węglem. W latach 2017-2018 dzięki udziałowi w programie Kawka w Szczawnie zlikwidowano blisko 230 palenisk węglowych. W czerwcu tego roku gmina wraz z innymi samorządami złożyła wniosek do IPAW Aglomeracji Wałbrzyskiej na kolejne dotacje do wymiany pieców c.o. – około 100 kolejnych. IPAW ma czas do stycznia na rozpatrzenie aplikacji.
W tym roku w mieście pojawi się 6 sensorów monitorujących jakość powietrza. W Szczawnie pojawi się także nowy, ekologiczny projekt roweru miejskiego, który także wpisuje się w proekologiczne działania.
Fot. użyczone (UM Szczawno-Zdrój)

24 lipca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica