Kultura, Polecamy

Ekstremalna wspinaczka w Apollo

Kino Apollo w Wałbrzychu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. W środę, 22 maja o 18:00 zobaczymy nagrodzony Oscarem dokument pt. „Free Solo: ekstremalna wspinaczka” reż. Jimmy Chin i Elizabeth Chai Vasarhelyi. Cena biletu: 10 zł.

Czekają nas widoki zapierającej dech w piersiach przyrody i mocne ściskanie kciuków, aby przerażający plan, czyli wspinaczka na wysokość 2300 m po niemal pionowej skale i to bez zabezpieczenia, się udał. Alex Honnold, bohater „Free Solo”, postanowił dokonać niemożliwego i spełnić życiowe marzenie – wspiąć się na majestatyczny El Capitan w parku narodowym Yosemite. Przy tego rodzaju wspinaczce możliwa jest nieskończona liczba scenariuszy, wystarczy obluzowany kamień, silniejszy powiew wiatru, a wszystko skończy się tragicznie. „Free Solo” ukazuje motywacje ekstremalnego wspinacza – często niezrozumiałe dla innych. Po co ryzykować życie dla czegoś tak błahego jak sport wyczynowy, uprawiany w dużej mierze tylko dla samego siebie i ciągłego przekraczania własnych granic? Alex niczego nie tłumaczy, wspina się dalej, wyznaczając limity ludzkiej wytrzymałości. Gabriel Krawczyk, recenzent portalu Filmweb pisze: „Na tym polega wartość dokumentu małżeństwa Chinn-Vasarhelyi (twórców „Meru”), że skala wizualnie onieśmielającego przedsięwzięcia nie przysłania człowieka. W pionowym cudzie natury twórcy znajdują nienachalną metaforę samego Alexa. Cenione w sportowym kinie wolny duch i pełnię energii łączy tu człowiek o ciele, ale i (być może) sercu z kamienia”.
Dyskusyjny Klub Filmowy spotyka się w przedostatnią środę miesiąca. Filmy prezentowane w ramach DKF-u to kino, które często w Polsce krótko gościło na ekranach, filmy festiwalowe, kontrowersyjne, które podzielą widzów i skłonią do dyskusji w miłej atmosferze. Wszystkie projekcje poprzedzone są prelekcjami, a po seansie organizatorzy zapraszają na dyskusję!
Red. (ala)
Fot. użyczone/materiały prasowe

21 maja 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica