Kultura, Polecamy

Gdy odrębne światy się dopełniają

Do 26 czerwca w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, ul. Słowackiego 26 można oglądać wystawę „Dopełnianie”, gdzie szklane rzeźby Małgorzaty Dajewskiej uzupełniają się z malarstwem Piotra Błażejewskiego. Ekspozycja została zorganizowana z okazji 35-lecia pracy twórczej artystki i 45-lecia działalności malarza.

Małgorzata Dajewska, artystka-plastyk, specjalizująca się w szkle artystycznym, pochodzi z Sosnowca. W 2016 r. została uhonorowana Nagrodą Miasta Sosnowca za całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej. Piotr Błażejewski, przedstawiciel abstrakcji geometrycznej, został odznaczony Złotą Odznaką za wybitne osiągnięcia artystyczne dla miasta Wrocławia w 2018 r. przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Twórcy od wielu lat łączą działalność artystyczną z pracą naukową i pedagogiczną na wrocławskiej ASP. Tworzą także artystyczny tandem. – Z Małgorzatą Dajewską pracujemy już od wielu lat. Wszystko zaczęło się 12 lat temu w Szklarskiej Porębie. W Muzeum Hauptmanna mieliśmy wtedy pierwszą wspólną wystawę, ale znamy się ze wspólnych studiów we Wrocławiu – mówił Piotr Błażejewski. – Wałbrzyska galeria to najmniejsza przestrzeń wystawiennicza, z jaką mieliśmy do czynienia, ale bardzo skonsolidowana i łaskawa do prezentacji. Ważne, że jest w centrum i sercu Wałbrzycha – dodał. „Dopełnianie” łączy odmienne, wydawałoby się, dziedziny sztuki, uświadamiając jej uniwersalność. – Koegzystencja tych dwóch osobnych postaw artystycznych i dwóch materii, kształtowanych w zupełnie inny sposób, ma źródło w podobnym przeżywaniu zjawisk, które obserwujemy, a które są przetwarzane na abstrakt – wyjaśniała Małgorzata Dajewska. – Okazało się zupełnie niespodziewanie, kiedy w Szklarskiej Porębie zrobiliśmy wystawę, że jesteśmy ludźmi, którzy podobnie geometryzują, komponują barwy i myślą – opowiadała artystka.
Współorganizatorzy wystawy: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.
Alicja Śliwa
Fot. Alicja Śliwa

22 maja 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica