Kultura, Polecamy

Geometria wytrzymałości

Wielkim zainteresowaniem cieszył się wernisaż wystawy malarstwa Ilony Sapki pt. „Wytrzymałość” w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych. Rozpikselowane obrazy przyciągają oko przepiękną kolorystyką, która wyraża ewolucję stanów emocjonalnych autorki.

Ilona Sapka urodziła się w Wałbrzychu. Studiowała w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej „Schola Posnaniensis” w Poznaniu. W 2001 roku obroniła dyplom na wydziale malarstwa w pracowni witrażu prowadzonej przez prof. Wojciecha Sadley’a, w której pełniła funkcję asystenta w latach 2001 – 2006. Na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu uzyskała uprawnienia pedagogiczne.
Zajmuje się witrażem, tkaniną artystyczną. Realizuje prace malarskie na papierze i płótnie. Ma na swoim koncie wiele wystaw zbiorowych i wystawy indywidualne (m.in. w Muzeum Okręgowym w Wałbrzychu, Zamku Książ, Centrum Polsko – Francuskim w Olsztynie, Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie, „Saloniku 4 Muz” w Obornikach Śląskich). Otrzymała wyróżnienie na 6. Międzynarodowym Nadbałtyckim Triennale Miniatury Tkackiej i stypendium twórcze przyznane przez prezydenta Wałbrzycha. – Bardzo mi miło otworzyć tę wystawę, bo po pierwsze Ilona jest pracownikiem Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, a po drugie znakomitym twórcą, który pokazuje kolejną swoją odsłonę – mówił Piotr Micek, dyrektor WGS BWA. – Gratuluję talentu i zazdroszczę tego, że swoje emocje może pani, jak i pozostali artyści przekładać na sztukę, którą my możemy oglądać – dodała Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha. Artystka zaczęła malować cykl w 2013 roku. – Powstały wtedy trzy pierwsze obrazy. Był to dość trudny okres w moim życiu i stąd też tytuł „Wytrzymałość”, bo zastanawiałam się, jak długo wytrzymam. Miała to być wytrzymałość emocjonalna, ale z czasem okazało się, że jest to także wytrzymałość fizyczna – opowiadała Ilona Sapka. – Pierwszy raz malowałam farbami akrylowymi. Nie wiedziałam, że kolor
czerwony jest bardzo transparentny. W związku z tym na każdym z obrazów jest 15 warstw
każdego odcienia czerwieni – wyjaśniła. „Wytrzymałość” można oglądać do 24 października wWGS BWA przy ul. Słowackiego 26 w Wałbrzychu.
Alicja Śliwa
Fot. Alicja Śliwa

17 września 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica