Aglomeracja Wałbrzyska, Polecamy, Wałbrzych

Jak prawdziwi żołnierze

Dolnośląskie Towarzystwo Miłośników Zabytków działa nie tylko na terenie naszego województwa. Niedawno na zaproszenie „Skansenu Fortyfikacyjnego Czerwieńsk” członkowie DTMZ odwiedzili okolice Zielonej Góry.

Grupa została zakwaterowana w jednym ze schronów (obiekt 770) skansenu. Schrony należały do umocnień Linii Środkowej Odry (niem. Oderstellung). Zbudowane zostały w latach 1928-1939 wzdłuż lewego brzegu Odry od Wrocławia do Krosna Odrzańskiego. Sam skansen znajduje się w pobliżu przeprawy promowej Brody, która również jest atrakcją turystyczną. Grupowicze mieli okazję zwiedzić poszczególne obiekty, a jest ich wiele. W tym czasie odbywał się VIII Piknik Forteczny. Po zwiedzaniu posilili się ugotowanym na miejscu żurkiem oraz grochówką, a wieczorem i nocą odpierali falowe ataki komarów :).
– Część naszych „foto-zwiedzaczy” przebrana w mundury i wyposażona w repliki broni z II wojny światowej, a należących go grup rekonstrukcyjnych, wręcz zdobywała schrony – mówi Maciej Pawlik, rzecznik DTMZ. – Wszystkim uczestnikom 40 zlotu DTMZ, który odbył się na terenie Skansenu Fortyfikacyjnego w Czerwieńsku, serdecznie dziękuję za przybycie, udział oraz „nocną walkę” z hordami rozwścieczonych krwiożerczych komarzyc – mówi Robert Matwiejów, szef DTMZ. – Szczególne podziękowania składam na ręce Andrzeja Sawicza, za pomysł, zaproszenie i wszelkie przygotowania związane z lokum i zakwaterowaniem, dla naszego pozytywnie „zakręconego” towarzystwa – dodaje.
Po oficjalnym zakończeniu zlotu, zwieńczonego tradycyjną jajecznicą, grupowicze pojechali zwiedzać okolicę. Część trafiła do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie, inni odwiedzili rejon miejscowości Ołobok.
Fot. użyczone (DTMZ/Maciej Pawlik)

27 lipca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica