Akcja wsparcia rozwoju czytelnictwa w gminach powiatu wałbrzyskiego nabiera tempa. Do grona osób, które przekazały książki dołączyła dziennikarka TVN24 Magdalena Łucyan, na co dzień reporterka Faktów TVN. Autorka przekazała do wszystkich bibliotek powiatu wałbrzyskiego swoją najnowszą książkę „Powstańcy – ostatni świadkowie walczącej Warszawy, prawdziwe historie”.
-Zależało mi, aby pokazać Powstańców przede wszystkim jako ciepłe, kochane i otwarte osoby, które nie tylko walczyły za Polskę, ale też mogą nasze pokolenie wiele nauczyć – mówi Magdalena Łucyan. Publikacja składa się z dziewięciu rozmów z uczestnikami walk. Dwóch bohaterów nie doczekało premiery – generał Zbigniew Ścibor Rylski ps. „Motyl” zmarł 3 sierpnia 2018 roku. Miał 101 lat. Natomiast 17 listopada 2018 roku odszedł Andrzej Wiczyński ps. „Antek”. Miał 92 lata. Książka miała premierę w lipcu 2019 roku.
Przypomnijmy, że akcja wsparcia czytelnictwa w powiecie wałbrzyskim ruszyła w maju 2019 r, a jej pomysłodawcą jest Łukasz Kazek, radny powiatowy, który postanowił, że w trakcie pięcioletniej kadencji samorządowej będzie przekazywał do biblioteki publicznej w swoim rodzinnym Walimiu co miesiąc jedną nową książkę. Jest miłośnikiem historii regionu, dlatego podjął decyzję, że będą to wydawnictwa historyczne. Inicjatywa spodobała się znajomym pomysłodawcy. Do Łukasza Kazka dołączyło siedem kolejnych osób, z których każda będzie przekazywała przez najbliższych 5 lat, co kwartał po trzy nowe publikacje o różnej tematyce do bibliotek publicznych w jednej z ośmiu gmin powiatu wałbrzyskiego. Łącznie ośmiu ofiarodawców przekaże do ośmiu bibliotek w ciągu pięciu lat, co najmniej 480 książek. Już wiadomo, że będzie ich więcej, bo w ostatnich dniach do grupy darczyńców dołączył kolejne osoby.
Lista osób, które wsparły akcję popularyzacji czytelnictwa w powiecie wałbrzyskim i przez najbliższych pięć lat co kwartał będą przesyłały po trzy nowe książki do bibliotek gminnych:
1.Łukasz Kazek – regionalista, popularyzator historii, samorządowiec – biblioteka w Walimiu
2.Sebastian Borecki z Gliwic – architekt, administrator strony internetowej Zabytki Dolnego Śląska – biblioteka w Głuszycy
3.Mateusz Kudła z Krakowa – reżyser, dziennikarz TVN 24 – biblioteka w Szczawnie-Zdroju
4.Joanna Banachowicz z Łodzi – piosenkarka, specjalista PR – biblioteka w Mieroszowie
5.Krzysztof Ornatowski z Poznania – informatyk, miłośnik Gór Sowich – biblioteka w Jedlinie-Zdroju
6.Mieszko Maślanka z Krakowa – przedsiębiorca – biblioteka w Boguszowie-Gorcach
7.Magdalena Raczkowska-Kazek z Warszawy – dziennikarka, reportażystka TVN 24 – biblioteka w Czarnym Borze
8.Paulina Salamaga z Wrocławia – manager Zespołu Pałacowo Hotelowego Jedlinka – biblioteka w Starych Bogaczowicach
9.Renata Kijowska z Krakowa – reporterka Faktów TVN, zaangażowana w ochronę praw zwierząt. Przekazała po jednej ze swoich książek do bibliotek publicznych w Boguszowie-Gorcach, Czarnym Borze, Głuszycy, Jedlinie-Zdroju, Mieroszowie, Starych Bogaczowicach, Szczawnie-Zdroju i Walimiu
10.Magdalena Łucyan z Warszawy – reporterka Faktów TVN24 W ubiegłym roku od 23 lipca do 1 sierpnia, w związku z 74. rocznicą Powstania Warszawskiego na antenie TVN24 został wyemitowany 10-odcinkowy reportaż, poświęcony historiom żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. Autorką cyklu również była Magda Łucyan.
Fot. użyczone (Łukasz Kazek)
Dodaj komentarz