Aktualności, Polecamy

Koniec sezonu w Wojsławicki Arboretum

Tegoroczne upalne i suche lato, choć cieszyło wczasowiczów, dla przyrody było trudne i często niemal dramatyczne w skutkach. Roślinność w Arboretum dawała w tym czasie wytchnienie i ochłodę, a dzięki specyficznemu położeniu i troskliwej opiece uniknęła strat. Teraz już w jesiennej aurze, piękna kolorami pora roku,, zachęca do spacerów i podziwiania roślin wciąż atrakcyjnych i urokliwych.

A wyjątkowa w tym sezonie pogodowa aura spowodowała niesamowity urodzaj owoców – także tych mało znanych, egzotycznych i niekiedy bardzo oryginalnych. Cieszy park podworski, wspaniałe rabaty zarówno wielobarwnych traw, jak i wielu odmian astrów, rozchodników czy jeżówek. Trawy ozdobne i turzyce są coraz bardziej doceniane jako rośliny o niezwykłej urodzie i przy ocieplającym się klimacie niezwykle przydatne w przydomowych ogrodach – wspaniale znoszą letnie susze. O tej porze roku nadal bardzo atrakcyjnie wygląda i jest godna obejrzenia Narodowa Kolekcja Bukszpanów. Warte zainteresowania jest „Georetum”, dział Arboretum otwarty w zeszłym roku. Na tle starego kamieniołomu ciekawie wyeksponowano skarby tej ziemi – skały i minerały służące nam również i dziś w wielu dziedzinach życia.

Na jesienny spacer można wybrać się 21 października, który to będzie ostatnim dniem funkcjonowania Arboretum w tym sezonie, przed zimową przerwą. Tego dnia Tomasz Dymny poprowadzi spacer pod hasłem „Jesienne niespodzianki – rośliny kwitnące przed zimą”. Ciekawie zapowiada się przyszły sezon w Arboretum, bowiem od wielu miesięcy trwają intensywne prace nad stworzeniem „Polskiego Ogrodu Milenijnego”. Będzie on miał powierzchnię ponad 5 ha. Inspiracją do jego założenia był zarówno jubileusz 1000-lecia bitwy o Niemczę, przypadający w 2017 r., jak i dynamiczny rozwój polskiej hodowli roślin ozdobnych i sadowniczych. W Ogrodzie Polskich Odmian będziemy mogli zobaczyć bogaty dorobek ogrodniczy polskich hodowców. Natomiast w tzw. Kolekcjach Zachowawczych docenimy starania o ochronę rodzimych roślin ginących i zagrożonych. „Polski Ogród Milenijny” został wkomponowany w Arboretum, wspaniale pokazując naszą bogatą spuściznę ogrodniczą, godną szczególnej opieki i stanowiącą prawdziwy powód do dumy.

Fot. użyczone

20 października 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cheap prom dresses, cartier love bracelet replica uk, Christian Louboutin Replica, christian louboutin replica, hermes bracelet replica, cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica